Muskatın Faydaları


Muskatın Faydaları

Sindirime yardımcıdır: Toz halini alıncaya kadar öğütülen muskat, içerdiği lif sayesinde bağırsaklardaki düz kaslarda hareketliliği teşvik edip sindirimi daha rahat bir hale getirir. Bağırsak ve mide suyunun salgılanmasına destek olan muskat, sindirim sürecini kolaylaştıran faydalı bir besin kaynağıdır. Zengin bir lif kaynağı olan muskat, kabızlık vb. bağırsak sorunlarına karşı birebirdir. Bu tür sorunların sıklığını azaltan muskat, tüketen kişilerde rahatlama sağlamaktadır.

Ağrı kesicidir: Mentol benzeri bir bileşeni olan muskat, doğal bir ağrı gidericidir. Yemeklerde baharat olarak kullanılan muskat, yaralanmalar ile kronik inflamasyonu sebebiyle meydana gelen artrit gibi durumlarda yaşanan ağrıyı azaltıp rahatlamayı sağlar.

Beyin fonksiyonlarında artış sağlar: Beyin uyarıcı olarak kullanılan muskatın tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Uzun zamandır tüketilen muskat, stres ve yorgunluk gibi durumları önlemeye yardımcıdır. Depresyon veya anksiyete gibi durumların olması durumunda muskat tüketimi faydalı olacaktır. Konsantrasyon ihtiyacı olan insanlar için de muskat çok doğru bir tercihtir. Tam bir uyarıcı olan doğal ilaç niteliğindeki muskat, konsantrasyonunuzu önemli oranda artıracaktır.

Karaciğer ve Böbrek Temzliği: Diyet, stresi kirlilik, ilaç ve bazı dış maddeler nedeniyle organlarda toksinler birikir. Bu toksinlerin birikmesinden etkilenen organların başında karaciğer ile böbrekler gelir. Bu toksinlerin temizlenmesi insan sağlığı açısından önemlidir. Muskat söz konusu bu zararlı toksinleri ortadan kaldırıcı nitelikte doğal bir ilaçtır. Toksinlerden kurtulmanın doğal yolu olan muskat ile karaciğer ve böbreklerin sağlıklı faaliyetini sağlayabilmektesiniz. Toksinlerden arınan organlar asli faaliyetlerini daha iyi yerine getirecek ve yaşam kaliteniz artacaktır.

Cilt Sağlığına Faydalıdır: Muskatın içerdiği uçucu yağlara kozmetik sektöründen başvurulmaktadır. Kakao yağı yerine kullanılan bu yağlar ile akne izleri ve siyah noktalardan kurtulmak mümkün olacaktır. Doğal bir temizleyici olan muskat genellikle kremle karıştırılıp yüze uygulanır.

 Anti Bakteriyel: Muskat anti bakteriyel özelliğe sahip olması yönüyle enflamasyon ve yaraların hafifletilmesinde etkilidir. Muskat, ağız yaralarının geçmesi için de kullanılmaktadır. Ağızda rahatlama sağlayan muskat, günlük temizlik ve tazelik için toz halinde diş macununa eklenmelidir. Muskatın barındırdığı uçucu yağların farenjit hastalığına karşı tedavi niteliğinde olduğu da bilinmektedir.

Uykusuzluğa karşı iyidir: Günümüzün en büyük problemlerinden birisi de uykusuzluk problemidir. Uyku insan sağlığı açısından çok önemli bir faktördür. Bu nedenle düzenli bir uyku sistemi kurmakta fayda vardır. Uykusuzluğa karşı doğal yöntemlerden birisi de muskattır. Hafif rahatlatıcı bir özelliği olan muskat, ılık sütle karıştırılıp içilerek sakinleştirici özellikte kullanılabilir.

Kan basıncını etkiler: Mineral açısından da zengin olan muskat, organların fonksiyonlarını oldukça etkiler. Potasyumun etkisiyle kan basıncı düşer ve kan damarları rahatlar. Bu sayede kardiyovasküler sistem üstündeki yük azalır. Demir içeren muskatın kan hücrelerini artırması ve anemi belirtilerini azaltması da önemli yararlarındandır. Bunun haricinde kalsiyum içeren muskat kemik sağlığının korunmasında da oldukça etkilidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın