Nane Çayının Faydaları


Nane Çayının Faydaları

Nane, ballıbabagiller ailesine mensup olan, bütün dünyada görülen ve birçok çeşidi bulunan bir bitkidir. Geniş kullanımı olan nanenin taze ya da kurutulmuş şekilde kullanıldığı görülmektedir. Özellikle son dönemlerde çayının sıklıkla tüketildiği görülmektedir.

Bu noktada nane çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Sindirim Sistemine Faydaları

Binlerce yıldır sindirim sisteminin düzenli olması için doğal yöntemlere başvurulmaktadır. Nane çayının faydaları arasında sindirim sistemine faydalı olması yer almaktadır. Özellikle gaz giderici etkisiyle dikkat çekmeyi başaran nane çayı, hazımsızlık nedeniyle oluşan ağrılarda etkilidir. Sindirimde yer alan organların daha düzenli çalışmasını sağlamaktadır.

Strese Faydaları

Vücutta birçok noktaya etki eden stres, günümüzde yaygın görülen sorunlar arasında yer almaktadır. Nane çayının faydaları arasında strese iyi gelmesi yer almaktadır. İçerisinde bulunan mentol sayesinde gergin kasların rahatlamasını sağlamaktadır. Özellikle uyumadan önce nane çayı tüketimi önerilmekte ve yorgunluğun atılmasında etkili olmaktadır.

Ağız Kokusuna Faydaları

Ağız kokusu, özellikle sosyal anlamda önemli problemlere neden olmakta ve özgüven kaybını beraberinde getirmektedir. Nane çayının faydaları arasında ağız kokusuna olumlu etki etmesi yer almaktadır. Düzenli olarak nane çayı tüketen kişilerin bu sorundan daha kısa sürede kurtulmakta ve sosyal anlamda rahatlama hissetmektedir.

Soğuk Algınlığına Faydaları

Soğuk algınlığının en önemli belirtileri yüksek ateş, tıkanıklık hissi, burun akıntısıdır. Özellikle kış döneminde ve mevsim değişikliklerinde görülen soğuk algınlığı sorununda doğal yöntemler etkili olmaktadır. Nane çayının faydaları arasında soğuk algınlığına iyi gelmesi yer almaktadır. İçerdiği mentol sayesinde soğuk algınlığıyla ortaya çıkan etkilerin azalmasını sağlamaktadır.

Kilo Vermeye Faydaları

Diyet yapan ve kilo sorunu yaşayan kişiler için doğru yöntemlerin uygulanması son derece önemlidir. Nane çayının faydaları arasında kilo vermeyi kolaylaştırması yer almaktadır. Metabolizmayı hızlandıran nane çayı, aynı zamanda tokluk hissi vererek yemek tüketiminin azalmasını sağlamaktadır. Özellikle yeşil çay ile harmanlanan nane çayı daha etkili olmaktadır.

Adet Ağrılarına Faydaları

Daralan kasları gevşetme etkisi olan nane çayının faydaları arasında adet ağrılarını gidermesi yer almaktadır. Adet döneminde en sık görülen sorunlar arasında şiddetli ağrılar bulunmaktadır. Nane çayında bulunan mentol sayesinde bu ağrılar daha kısa sürede geçmektedir.

Nane çayının faydaları arasında safra kesesine olumlu etkisi, mide bulantısını geçirmesi, diş ağrısını gidermesi yer almaktadır. Bu çayı yapmak için 3 çay kaşığı kurutulmuş nane yaprağını bir demlik kaynamış suya ekleyin. Süzdükten sonra tüketebilir, dilerseniz limon da ekleyebilirsiniz. Tatlı olmasını isteyenler biraz bal ekleyebilirler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın