Nar Çayının Faydaları


Nar Çayının Faydaları

Nar, kınagiller ailesine mensup olan ve faydalarıyla dikkat çeken bir meyvedir. İçerisinde B vitaminleri, C vitamini, A vitaminleri, manganez, magnezyum, kalsiyum, fosfor, bakır bulunan nar, düzenli tüketilmesi önerilen meyveler arasında yer almaktadır. Narı taze olarak ya da çay olarak tüketebilirsiniz.

Bu noktada nar çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

İltihaplanma Sorununa Faydaları

Narın içeriğinde yüksek miktarda antioksidan bulunmakta ve bu durum önemli artılar sağlamaktadır. Nar çayının faydaları arasında iltihap sorununa iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle karaciğer, eklem, gözler ve böbreklerde oluşan iltihaplanma sorununu azaltmaktadır. Aynı zamanda toksin ve zehrin vücuttan atılmasında da önemli rol üstlenmektedir.

Hormon Dengesine Faydaları

Hormon dengesizliği önemli fiziksel ve ruhsal sorunları beraberinde getirmektedir. Nar çayının faydaları arasında hormon dengesine fayda vermesi yer almaktadır. Hormon dengesi normal olmayan kişilerde ilaç tedavisine ek olarak önerilen nar çayı, aynı zamanda hormon düzeninin değiştiği gebelik döneminde de önerilmektedir.

Stres ve Uykusuzluğa Faydaları

Stres sorunu beraberinde önemli problemleri getirmekte ve uyku düzensizliğine de neden olmaktadır. Nar çayının faydaları arasında stres seviyesini düşürmesi yer almaktadır. Rahatlatıcı etkiye sahip olan nar çayını yatmadan bir süre önce tüketmeniz durumunda daha çabuk uykuya dalabilir ve daha kaliteli uykunun tadını çıkarabilirsiniz.

Kilo Vermeye Faydaları

Kilo sorunu yaşayan kişiler öncelikle doğal yollara başvurmakta ve çözüm aramaktadır. Nar çayının faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması yer almaktadır. Sindirim sistemine olumlu etki eden nar çayı, aynı zamanda yağların yakılmasına da yardımcı olmaktadır. Bu nedenle diyet listelerinin önemli bir kısmında bu sağlıklı çaya yer verilmektedir.

Nar çayının faydaları arasında cilt ve saç sağlığına olumlu etkide bulunması, hemoglobin düzeyini artırması, bağışıklığı güçlendirmesi, ishali durdurması yer almaktadır. Bu çayı hazırlamak için çekirdeği ya da çiçeğini kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı kurutulmuş nar çekirdeğinin üzerine 1 su bardağı yeni kaynamış su koyun ve yarım saat demlenmesi için bekletin. Süzme işleminin ardından tüketin ve dilerseniz bal kullanarak tatlandırın. Nar çayının içerisine isteğe göre limon ve nane de eklenebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın