Nohutun Faydaları


Nohut, binlerce yıldır tüketilen bir besin kaynağıdır. Orta Doğu kökenli olan nohut, yılda bir kez ürün vermektedir. Özellikle kurak kesinlerde yetiştirebildiği için ülkemizde kırsal kesimlerde yetiştirilmektedir. Yine de verimi açısından su açığı kapatılmalıdır. İçeriğinde A vitamini, C vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini, K vitamini, potasyum, kalsiyum, mineral içeren nohutun faydaları şu şekildedir:

Kalp Sağlığına Faydaları

Nohut, düzenli tüketilmesi durumunda büyük faydaları olan bir gıdadır. Nohutun faydaları arasında yer alan kolesterol düzeyini dengelemesi ve trigliseridleri düşürmesi kalp sağlığını korumaya yardım etmektedir. İçeriğindeki antioksidanlardan dolayı kan ve damar sağlığını koruyan nohut, bu sayede kalbin daha düzenli çalışmasını sağlamaktadır.

Kilo Sorununa Faydaları

Kilo vermek için diyete başlayan ve daha sağlıklı bir görüntüye kavuşmak isteyen kişiler için uzun süren tokluk hissi son derece önemlidir. Nohutun faydaları arasında içeriğindeki yüksek kalite proteinden dolayı uzun süre tokluk hissi vermesi yer almaktadır. Bol miktarda lif içeren nohut, bu sayede de kilo verme konusunda avantaj sağlamaktadır.

Kolesterole Faydaları

Kolesterol dengesi, özellikle orta yaş grubu açısından son derece önemli bir konudur. Nohutun faydaları arasında düzenli bir şekilde tüketilmesi durumunda kolesterol seviyesini dengelemesi yer almaktadır. İçeriğinde bulunan dislipidemi maddesi sayesinde kolesterol dengesini sağlayan nohut, felç riskinin de en aza inmesini sağlamaktadır.

Cilt Sağlığına Faydaları

İçeriğinde bol miktarda manhanez bulunan nohutun faydaları arasında cilt sağlığına etkisi yer almaktadır. Cildin hızlı bir şekilde yaşlanmasının önüne geçmeye yardımcı olan nohut, cilt hücrelerinin kendini daha hızlı yenilemesini sağlamaktadır. Özellikle yüz maskelerinde yaygın olarak kullanılan nohut, güneşin zararlı etkilerine karşı da faydalıdır.

Saç Sağlığına Faydaları

Saçlar, dış görünüş bakımından son derece önemlidir. Nohutun faydaları arasında içerdiği bol miktarda demir sayesinde saçları daha sağlıklı yapması yer almaktadır. Saç köklerinin güçlenmesini sağlayan nohut, saç dökülmesinin belirli oranda azalmasına yardımcı olmaktadır. Bu durum da özellikle saçları dökülen kişiler için umut olmaktadır.

Kemik Sağlığına Faydaları

Kemik sağlığının korunması özellikle ilerleyen yaşlarda avantaj sağlamaktadır. Bol miktarda kalsiyum içeren nohutun faydaları arasında kemikleri güçlendirmesi yer almaktadır. Özellikle çocukların düzenli olarak tüketmesi kemik gelişimine olumlu yansımaktadır.

Nohutun faydaları arasında enerji vermesi, şeker oranını dengede tutmaya yardımcı olması, kadın sağlığına artı sağlaması gibi etkiler de yer almaktadır. Özellikle sulu yemek şeklinde kış döneminde daha fazla tüketilen nohutu her an evinizden eksik etmemelisiniz. Bu lezzetli ve doyurucu bakla çeşidi sayesinde daha sağlıklı olabileceksiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın