Ökse Otunun Faydaları


Ökse otu, bazı bitkiler ve ağaçlara tutunarak yaşayan bir bitkidir. Ağaçlardan su ve besin alarak yaşamını sürdüren ökse otu, halk arasında gevele, güvelek ya da purç isimleriyle bilinmektedir.

Meyveleri eczacılık sektöründe kullanılan bu bitkinin anavatanı Güney Asya ve Avrupa’dır. Ökse otunun faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Uykusuzluğa Etkileri

Eski zamanlardan bu yana yatıştırıcı etkisiyle bilinen ökse otunun faydaları arasında uykusuzluğa iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle huzursuzluk nedeniyle uykusuz kalan kişilerde bu otun önemli faydası olmaktadır. Ökse otu kullanılarak hazırlanan çayların dinlendirici bir uyku çekmenize yardımcı olduğu yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Adet Ağrılarına Etkileri

Adet dönemi genellikle bazı sorunların yaşandığı ve doğal yöntemlerin önem kazandığı bir dönemdir. Ökse otunun faydaları arasında adet ağrılarına iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle adet döneminde yaşanan kramplar üzerinde de olumlu etkileri bulunan ökse otunu bu dönemde yaşanılan gerginliklerin azaltılması için de tüketebilirsiniz.

Kanserle Mücadeleye Etkileri

Yapılan birçok araştırma sonucunda ökse otunun faydaları arasında kansere iyi geldiği anlaşılmıştır. Özellikle kemoterapi almak zorunda kalan hastaların bu otu tüketmesi, kemoterapinin yan etkilerinin en aza inmesini sağlamaktadır. Ayrıca, içeriğinden dolayı kanserli hücrelerin ölümüne neden olmada etkili olduğu da kanıtlanmıştır.

Diyabete Etkileri

Şeker hastalığı ya da diğer adıyla diyabet, beslenme alışkanlıklarıyla yakından ilgili olan ve azami özen gösterilmesi gereken bir hastalıktır. Ökse otunun faydaları arasında insülin üretimini yönetmeye yardımcı olması yer almaktadır. Bunun yanı sıra, kandaki şeker seviyesinin düşmesini sağlayarak diyabet durumunu iyileştirmektedir.

Bağışıklık Sistemine Etkileri

Vücudun hastalıklara karşı direnç gösterebilmesi bağışıklık sistemiyle doğru orantılıdır. Ökse otunun faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır. Vücudun doğal savunma mekanizmasını geliştiren ökse otu, doğal bir kalkan görevi üstlenmektedir. Özellikle mevsim geçişlerinde tüketimine özen gösterilmelidir.

Ökse otunun faydaları arasında iltihaplanmalarla mücadele etmesi, kanamayı durdurması, üst solunum yollarına iyi gelmesi yer almaktadır. Bu bitkinin meyvesinin fazla miktarda tüketilmesi zehirlenmeye neden olmaktadır. Bu ot, genellikle çay yapılarak tüketilmektedir ancak taze şeklinde yapraklarını tüketen ve faydasını kısa sürede, doğrudan almak isteyen birçok kişi bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın