Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları


Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları

Öksürüğün pek çok sebebi bulunmaktadır ve sıkıntı oluşturan bir sorundur. Başta soğuk algınlığı olmak üzere alerji gibi nedenleri vardır. Ayrıca astım gibi hastalıkların sonucunda da öksürük problemi ortaya çıkmaktadır. Özellikle kuru öksürük boğazın tahriş olmasına ve akciğerlerin olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır.

Bu noktada öksürüğe iyi gelen bitki çayları konusu öne çıkmakta ve bu çaylar şu şekilde sıralanmaktadır:

Öksürüğe Karşı Nane Çayı

Nane, özellikle soğuk algınlığı için limonla karıştırılarak uzun zamandır çay olarak tüketilmektedir. Öksürüğe iyi gelen bitki çayları arasında nane çayı yer almaktadır. Özellikle kuru öksürüklerde bu çayın büyük önemi bulunmaktadır. Nane çayının etkisini artırmak için civanperçemi eklemeniz de önerilmektedir.

Bu çayı demlemek için bir tatlı kaşığı kurutulmuş nane ve bu naneyle eşit miktarda civanperçemi, 250 ml yeni kaynamış suya eklenmelidir. Sonrasında bu karışıma limon suyunun eklenmesi de önerilmektedir. Bir süre demlendikten sonra süzerek bu çayı tüketmeniz ve öksürüğe çare bulmanız mümkündür.

Öksürüğe Karşı Adaçayı

Adaçayı, özellikle kış aylarında kurtarıcı olabilmektedir. Genellikle vücuttan toksinlerin atılması için kullanılan adaçayı, öksürüğe iyi gelen bitki çayları arasında yer almaktadır.

Bu öksürüğün neden olduğu boğaz ağrısının geçmesinde de etkili olan kurutulmuş adaçayının bir dalında bulunan çiçekten bardağınıza yetecek kadarını alın ve üzerine kaynar suyu ekleyin. Yaklaşık 15 dakikanın sonunda üzerine limon ekleyip çiçeğini çıkararak tüketebilirsiniz. Bu çaydan özellikle kış aylarında günde 2-3 kez tüketmeniz önerilmektedir.

Öksürüğe Karşı Zencefil Çayı

Zencefil, son derece faydalı, birçok soruna iyi gelen ve kullanım alanı geniş olan bir bitkidir. Öksürüğe iyi gelen bitki çayları arasında zencefil çayı yer almaktadır. Bu çayı yapmak için 2 ya da 3 santimlik bir zencefili rendeleyerek bir bardak yeni kaynamış suya atın ve 10-15 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Bu çayı yemeklerin ardından günde 3 kez tüketebilirsiniz. Özellikle soğuk havalarda tarçın ekleyerek tüketebilirsiniz.

Öksürüğe iyi gelen bitki çayları konusunda bu çayların etkisini arttırmak için bal ekleyerek tüketmeniz önerilmektedir. Lezzetini en fazla beğendiğiniz çayı tercih ederek öksürük sorunundan kurtulabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın