Papatya Çayı Faydaları


Son yıllarda siyah çayın ve yeşil çayın ardından en fazla tercih edilen çay, papatya çayıdır. Özellikle ilkbahar döneminde açan papatyaların boyu 25 cm’e kadar uzayabilmektedir. Hafif ve son derece hoş bir kokusu bulunan papatya çayında glikozitlerle birlikte tanen maddesi bulunmaktadır. Papatya çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Soğuk Algınlığına Faydaları

Özellikle kış döneminde yaygın olarak görülen soğuk algınlığı önemli problemler arasında yer almaktadır. Papatya çayının faydaları incelendiğinde soğuk algınlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Bağışıklık sistemini destekleyen papatya çayı, hastalıklara yakalanma riskini düşürürken soğuk algınlığından daha çabuk kurtulmanızı sağlayacaktır.

Cilt Sağlığına Faydaları

Cildin sağlıklı bir görüntüde olması herkesin istediği konular arasında yer almaktadır. Papatyaçayının faydaları incelendiğinde cildi temizlemesi yer almaktadır. Daha pürüzsüz bir cilt konusunda önemli artılar sunan papatya çayı, cildin daha beyaz görünmesini sağlamaktadır. Bu nedenlerle kozmetik ürünlerinde sıklıkla papatya özü kullanılmaktadır.

Saç Sağlığına Faydaları

Saçların sağlıklı bir görüntüde olması görselliği doğrudan etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. İçeriğinden dolayı saç diplerinin güçlenmesine etki eden papatya çayı, aynı zamanda kepek sorununu önlemede etkili olmaktadır. Düzenli olarak papatya çayı tüketmek saç sağlığını olumlu etkilemektedir. Ayrıca kına ile karıştırılıp uygulandığında koyu renk sunmaktadır.

Kaslara Faydaları

Kasların sağlıklı olması günlük hayatta son derece önemlidir. Daha dinç olabilmek için kasların sağlıklı olması gerekmektedir. Papatya çayının faydaları arasında özellikle gergin olan kasları gevşetmesi yer almaktadır. Yani, papatya çayı düzenli olarak kullanıldığında doğal bir kas gevşetici görevi üstlenmektedir.

Ülsere Faydaları

Midede görülen ülser sorunu son derece önemli ve tedbir alınması gereken bir sorundur. Papatya çayının faydaları incelendiğinde ülser ağrılarına iyi gelmesi yer almaktadır. Bunun yanı sıra ülser sorununun doğal yollarla çözülmesinde önemli etkileri bulunmaktadır.

Stresle Mücadeleye Faydaları

Stres, günlük hayatın temposundan dolayı son zamanlarda daha fazla görülmektedir. Birçok hastalığın temelinde yatan stres sorununun giderilmesinde doğal yöntemler önemlidir. Papatya çayının faydaları arasında stresle mücadeleye olumlu etki etmesi yer almaktadır. Bu çayı düzenli tüketerek daha az sinirlenme imkanına sahip olursunuz.

Papatya çayının faydaları arasında kan şeker seviyesini dengelemesi, migren sorununa fayda etmesi, antibiyotiklerin gösterdiği etkiyi göstermesi yer almaktadır. Tüm bu faydaları alabilmek için kurutulmuş papatya yaprak ve kökleriyle çay yapabilirsiniz. Bu çayı her akşam tüketmeniz durumunda kendinizi daha iyi hissetme şansı yakalayabilirsiniz. Evinizden bu önemli çayı eksik etmemeniz ve tüm ailenizle tüketmeniz önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın