Papatya Çayının Faydaları Nelerdir


Papatya, asterales familyasına ait olan, yoğun kokuya sahip olan yıllık bir otsu bitkidir. Papatya çiçekleri genellikle sepet şeklinde bir araya toplanmaktadır. Çiçek kısmı hem kozmetikte hem de tıpta kullanılmaktadır. İçeriğinde tanen, uçucu yağlar, nikotin, kolin, faydalı asitler, glikoz, yağlı asitler bulunan papatya çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kas Gevşetici Etkisi

Kas spazmlarının oluşması sağlığı ve günlük hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durumda farklı ilaçlar bulunsa da doğal yollara yönelmekte fayda vardır. Papatya çayının faydaları arasında kas spazmlarını önlemesi yer almaktadır. Bu durum da doğal bir kas gevşetici etkisine neden olmaktadır. Böylece önemli oranda rahatlama meydana gelmektedir.

Mide Ülserine Etkileri

Midede meydana gelen sorunlar arasında ilk sıralarda ülser sorunu yer almaktadır. Ülser yani midede oluşan yara sonucunda önemli hasarlar meydana gelmektedir. Papatya çayının faydaları arasında mide ülserine olumlu etki etmesi yer almaktadır. Özellikle ülsere bağlı oluşan ağrılarda son derece etkili olan bu çay, midede rahatlama sağlamaktadır.

Cilt Sağlığına Etkileri

Cilt sağlığı konusunda doğal yöntemlere yönelmek ancak dikkat etmek gerekmektedir. Papatya çayının faydaları arasında içeriğindeki yoğun antioksidanlar sayesinde cilt sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Kozmetik ürünlerde sıklıkla kullanılan papatya çayı, kırışıklıklar üzerinde etkili olmakta ve daha pürüzsüz bir cilt ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca güneş yanıkları üzerinde de etkili olmaktadır.

Stresle Mücadeleye Etkileri

Gelişen dünyamızda iş yoğunluğunun artmasıyla birlikte stres faktörü daha fazla ön plana çıkmaktadır. Papatya çayının faydaları arasında stresle mücadeleye olumlu etkide bulunması yer almaktadır. Zihinsel yorgunluğu gideren ve sakinleştirici etkiye sahip olan papatya çayı, kokusu sayesinde kötü düşüncelerin uzaklaşmasında etkili olmaktadır.

Migren Sorununa Etkileri

Genellikle şiddetli baş ağrısıyla ortaya çıkan sorunlar arasında yer alan migren, sıklıkla ortaya çıkan bir sorundur. Bu çayın düzenli tüketilmesi durumunda özellikle başlangıç aşamasındaki migren üzerinde olumlu etkileri ortaya çıkmaktadır. Baş ağrısının seviyesini düşüren bu çay, migren tedavisinde ilaçlara destek olarak tüketilmekte ve fayda sağlamaktadır.

Papatya çayının faydaları arasında soğuk algınlığına iyi gelmesi, antibiyotik etkiler göstermesi yer almaktadır. Papatya çayını yapmak için 2 tatlı kaşığı kurutulmuş papatyanın üzerine 1 su bardağı kaynar su ekleyin ve hava almayacak şekilde üzerini kapatın. Yaklaşık 25 dakika demlenmesini bekledikten sonra papatyaları süzerek içime hazır hale getirin. Bu çay, sabahları ve akşamları soğuk şekilde içilir ve tatlandırılması önerilmez ancak tatlandırmak isteyenler henüz sıcakken biraz bal ekleyebilirler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın