Papatyanın Faydaları


Papatya, Asterales ailesine ait olan, son derece yoğun bir kokuya sahip olan yıllık otsu bir bitkidir. Çiçeğinin yaprakları beyaz, orta kısmı sarı renktedir ve güzel bir görünüme sahiptir.

Çiçeklenmesi yaz ayının orasından Eylül dönemine kadardır. İçeriğinde çeşitli vitamin ve minerallerden 40’ın üzerinde bileşen bulunan papatyanın faydaları şu şekildedir:

Cilt Sağlığına ve Yaralara Etkileri

Papatya, özellikle kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılan bitkiler arasında yer almakta ve önemli içerikleriyle dikkat çekmektedir. Papatyanın faydaları arasında antioksidan yoğunluğundan dolayı cilt sağlığına olumlu etki etmesi bulunmaktadır. Göz altında meydana gelen şişkinlikleri önleyen papatya, aynı zamanda akneler üzerinde de önemli etkileri vardır. Ayrıca, yaraların iyileşme sürecinde de olumlu etkilere sahiptir.

Saç Sağlığına Faydaları

Saçların sağlıklı bir yapıda olması görsellik ve psikoloji açısından oldukça önemlidir. Papatyanın faydaları arasında saç sağlığını olumlu etkilemesi bulunmaktadır. Özellikle kına ile karıştırıldığında koyu ve kalıcı bir renk sağlayan papatya, aynı zamanda moral bozan sorunlar arasında yer alan kepek sorununda da etkilidir.

Soğuk Algınlığına Etkileri

Papatya, en fazla çay şeklinde tüketilmekte ve özellikle kış döneminde daha fazla tercih edilmektedir. Bu nedenle papatyanın faydaları arasında soğuk algınlığı sorununa iyi gelmesi yer almaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren papatya, bu nedenle hastalıklara yakalanma riskini oldukça düşürmektedir. Bu bitkinin çay şeklinde tüketilmesi boğaz ağrısına iyi gelmektedir.

Kas Spazmlarına Etkileri

Kas spazmı günlük hayatı olumsuz etkileyen ve çalışma temposunu düşüren sorundur. Papatyanın faydaları arasında kas spazmı sorununa iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle uygun dozda tüketilmesi durumunda kas gevşetici etkiye sahiptir. Fizik gücü gerektiren işleri yapmadan önce papatya tüketmeniz önerilmektedir.

Papatyanın faydaları arasında ülser ağrılarını gidermeye yardımcı olması, kan şekeri seviyesini koruması, migrene önemli fayda sağlaması yer almaktadır. Papatya çiçeklerini kurutarak çayını tüketebilirsiniz. Özellikle uyku sorunu yaşayan kişilerin bu çayı tüketmeleri son derece önemli bir artıdır. Aynı zamanda çayının bir süre ılık şekilde ağızda bekletilmesiyle ağız yaraları geçmektedir. Tüm bu artılar için papatyayı kurutulmuş şekilde saklamalı ve aşırıya kaçmamak koşuluyla günlük olarak tüketmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın