Patatesin Faydaları


Patatesin Faydaları

Patates ülkelerin büyük çoğunluğunda keyifle tüketilen sebzeler arasında yer almaktadır. Son derece popüler olan patates birçok yemekte kullanılmakta, haşlanarak, kızartılarak ya da püre halinde tüketilmektedir. Başta çocuklar olmak üzere her yaş grubu tarafından tüketilen patatesin faydaları incelendiğinde karşımıza şu olumlu etkiler çıkmaktadır:

Kalp Sağlığına Etkisi

Patatesin içeriğinde yoğun miktarda potasyum ve B-6 vitamini bulunması kalp sağlığı üzerinde etkili olmaktadır. Patatesin faydaları arasında kalp sağlığının yer almasının en önemli nedenlerinden biri kolesterole olumsuz etkisi olmamasıdır. Kalbin daha düzenli çalışmasına yardımcı olan patates, bu yönüyle özellikle kalp hastalarına önerilmektedir.

Kanser Riskine Etkisi

Çağımızın en büyük sorunlarından olan kanser, farklı türlerle karşımıza çıkmaya devam etmektedir. Patatesin içeriğinde bulunan folate, DNA tamirinde ve sentezinde önemli rol üstlenmektedir. Bu durum da düzenli olarak patates kullanan kişilerin kansere yakalanma riskini düşürmektedir. Patates, bu yönüyle birçok uzman tarafından önerilmektedir.

Kan Basıncına Etkisi

Kan basıncının dengesiz olması birçok önemli soruna davetiye çıkarmaktadır. Çeşitli kalp ve damar sorunlarına yol açan kan basıncı konusu dikkate alınmalıdır. Patatesin faydaları arasında kan basıncını dengelemesi yer almaktadır. Bunun da en önemli nedeni patatesin içeriğinde bulunan magnezyum ve potasyum mineralleridir.

Kemik Sağlığına Etkisi

Patatesin içeriğinde bulunan kalsiyum oranının yüksek olması sağlıklı kemik yapısını beraberinde getirmektedir. Özellikle ilerleyen yaşlarda kemik erimesi gibi sorunlar yaşamak istemeyen kişilerin düzenli olarak patates tüketmesi gerekmektedir. Bu noktada haşlanmış patatesin faydası daha fazla olmaktadır.

Kilo Kontrolüne Etkisi

Patatesin içerisinde fiberler bulunmaktadır. Patatesin faydaları arasında kilo kontrolünün bulunması da bu nedenledir. Tok tutan patatesin özellikle haşlanmışı diyet listelerinde sıklıkla yer almaktadır. Haşlanmış patatesi günlük olarak tüketen kişilerin daha az yemek yedikleri ispatlanmıştır. Metabolizmayı düzenleyen patates bu konuda da oldukça etkilidir.

Cilt Sağlığına Etkisi

Cildin güneş, sigara, alkol, hava kirliliği gibi nedenlerle zamanla yıprandığı görülmektedir. Patatesin içeriğinde bulunan kolajen maddesi cilde destek vermektedir. Patatesin faydaları incelendiğinde hasarlı ciltleri onarmaya yardımcı olduğu anlaşılmaktadır. Bunun yanı sıra cildin yağ oranının düzenlenmesinde de etkin rol oynamaktadır.

Patatesin faydaları bu şekilde sıralanmaktadır. Patatesi özellikle şeker hastalarının çok az miktarlarda tüketmesi önerilmektedir. Bunun yanı sıra kızartma yerine haşlanmışının tercih edilmesi ve az tuzla tüketilmesi de öneriler arasında yer almaktadır. Her türlü yemekte lezzetle tüketilen patatesi evinizden eksik etmemeniz son derece önemlidir. Hemen her yemeğe yakışan patates sofralarımızı süslemeye devam etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın