Patlıcanın Faydaları


Patlıcanın Faydaları

Patlıcan, birçok kişi tarafından beğeniyle tüketilen ve çeşitli yemekleri yapılan bir sebzedir. Özellikle vejetaryen yani et yemeyen kişiler tarafından daha fazla tercih edilen patlıcan, içeriğinden dolayı önemli faydalar sağlamaktadır. Patlıcanın faydaları denildiğinde insan sağlığına şu etkileri mevcuttur:

Kalp Sağlığına Etkisi

Kalbin düzenli çalışması sağlık açısından olmazsa olmaz konular arasında yer almaktadır. Patlıcanın faydaları arasında yer alan kalp sağlığına olumsuz etkisi bu nedenle ön plana çıkmaktadır. Patlıcan, kan basıncını dengelemekte ve içerdiği potasyum sayesinde kolesterol düzeyini dengelemeye yardımcı olmaktadır. Bu durum da kalpta sorun yaşamasını engellemeye yardımcıdır.

Diyabete Etkisi

Dünyada ve ülkemizde yaygın olarak görülen diyabet yani şeker hastalığında doğru beslenme oldukça önemlidir. Lif açısından zengin olan patlıcan bunun yanı sıra düşük çözünürlü karbonhidratlar açısından da zengindir. Bu nedenle patlıcanın faydaları arasında glikoz emilimini kontrol etmesi bulunmaktadır. Özellikle tip 2 diyabet hastaları gönül rahatlığıyla patlıcan tüketebilirler.

Beyin Sağlığına Etkisi

Beyinde zamanla meydana gelen hasarlı hücre sayısı artmaktadır. Bu durum da ilerleyen yaşlarda Alzheimer hastalığına adeta davetiye çıkarmaktadır. Patlıcanın faydaları arasında yer alan beyin hücrelerinin onarılmasına yardımcı olması ve hafızayı kuvvetlendirmesi son derece önemli bir artı sağlamaktadır.

Demir Üretimine Etkisi

İnsan vücudunda demir seviyesinin dengede olması oldukça önemli bir konudur. Demir seviyesinin düşük olması birçok sağlık sorununa yol açmaktadır. Ayrıca, demir seviyesinin yüksek olması da önemli sorunlara yol açabilir. Patlıcan, içeriğinde bulunan nasunin maddesi sayesinde demir seviyesinin dengede olmasına yardımcı olmaktadır.

Kilo Sorununa Etkisi

Günümüzde fazla kilolardan şikayet eden kişi sayısı bir hayli fazladır. Patlıcan, su düzeyinin yüksekliği nedeniyle düşük kaloriye sahiptir. İçerdiği lifler sayesinde patlıcanın faydaları arasında kilo kontrolüne yardımcı olması bulunmaktadır. Patlıcanın açlık hissini önemli oranda bastırdığı da uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

Sigara Bırakmaya Etkisi

Sigara, son derece zararlı bir alışkanlıktır. Sigarayı bırakmak isteyen kişiler için patlıcan oldukça önemlidir. Vücudun nikotin ihtiyacını karşılamaya yardımcı olan patlıcan sayesinde sigarayı daha az düşüneceksiniz. Özellikle sigarayı yavaş bir şekilde bırakmak isteyen kişilerin beslenme listelerinde patlıcan bulunmalıdır.

Patlıcanın faydaları arasında cilde olan olumlu etkileri yer almaktadır. Bunun yanı sıra antioksidan etkisi de bulunan patlıcanı birçok yemek türünde kullanmanız mümkündür. Özellikle yoğurtla birleştiğinde daha etkili olan patlıcanı evlerinizden eksik etmemeniz son derece önemlidir. Bu popüler sebzeyi mümkün olduğunca kızartmadan tüketmeniz önerilmekte ve fazla tuz kullanmadan tüketmeniz de uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın