Pelin Otu Çayının Faydaları


Akdeniz bölgesinde yoğun olarak yetişen pelin otu bitkisi, Avrupa ülkelerinde de yetişmektedir. Ülkemizde de doğal olarak yetişen pelin otu, 150 cm’ye kadar uzayabilen, beyaz ya da yeşil yaprakları olan bir bitkidir.

Antik çağlardan beri kullanılan bu otun birçok faydası bulunmaktadır. Pelin otu çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Sindirim Sistemine Faydaları

Sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışması başta kabızlık olmak üzere pek çok sorunun yaşanmasının önüne geçmektedir. Pelin otu çayının faydaları arasında sindirim sistemine olumlu etki etmesi yer almaktadır. İçeriğinde parazitleri öldüren thukone maddesi bulunan pelin otu çayı, bağırsak parazitleri ve solucanları için de önemli bir tedavi yöntemidir.

Cilt Sağlığına Faydaları

Ciltte meydana gelen sorunlarda kozmetik ürünlerden çok doğal yöntemler önerilmektedir. Pelin otu çayının faydaları arasında cilt sağlığına olumlu etki etmesi yer almaktadır. Özellikle içeriğindeki antioksidanlardan dolayı egzama sorununa çözüm olmaktadır. Bunun yanı sıra tahriş olan cildin yatışmasında da etkili olmaktadır. Özellikle cildinde rahatlama isteyenler bu çayı kullanabilirler.

Kas Spazmına Faydaları

Kasların düzgün bir şekilde çalışması hem sağlık hem de günlük hayat bakımından oldukça önemlidir. Pelin otu çayının faydaları arasında kas spazmına iyi gelmesi yer almaktadır. İçeriğinden dolayı kasların düzenli çalışmasını sağlayan pelin otu çayı, aynı zamanda kaslarda meydana gelen ağrılarda da etkili olmaktadır.

Karaciğer Sağlığına Faydaları

Karaciğer, vücudun önemli unsurları arasında yer almakta ve burada meydana gelen sorunlar bir an önce çözülmelidir. Pelin otu çayının faydaları arasında karaciğer sağlığına olumlu etki etmesi yer almaktadır. Özellikle karaciğer dokusunda meydana gelebilecek hasarlara karşı önlem sağlayan pelin otu çayı, karaciğerin düzenli çalışmasında etkili olmaktadır.

Pelin otu çayının faydaları arasında iltihapları yok etmesi, iştahı artırması ve terletici etkiye sahip olması yer almaktadır. Bu çay için pelin otu bitkisinin 1 çay kaşığı kurutulmuş yaprağını bardağa koyun ve bardakl dolacak kadar kaynamış soğutulmuş suyu dökün. Yaklaşık 5 dakika bekleyerek süzün. Bu çayın tadı acıdır ve tatlandırmak için nane kullanımı önerilmektedir. Pelin çayını fazla tüketmeniz halüsinasyon görmenize neden olabileceği için ölçülü tüketmeniz gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın