Portakal Çayının Faydaları


Portakal Çayının Faydaları

Turuncu rengi, hoş kokusuyla kışın sevilen meyvelerinden biri olan portakal, vücut için faydalı pek çok vitamin ve mineral taşır.

Bu vitamin ve mineraller ise şunlardır: A, B1, B2, B5, B6, C, E, H, niasin , betakaroten, kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum, kükürt, demir, fosfor, çinko, manganez, kobalt, pirinç, bor, iyot.

    Portakalın kabuğunda ise doğal tuzlar, flavonoidler, esansiyel yağlar bulunmaktadır.  Bu zengin içeriğe sahip meyve yenilerek tüketildiği gibi kabuklarından ve suyundan elde edilen çay türleri de severek tüketilmektedir. Portakal çayının faydaları ise şunlardır:

  •   Portakal çayı, portakalın içerdiği tüm vitamin ve mineral değerlerini içermektedir. Yalnızca C vitamini ısınmayla birlikte azaldığı için çiğ portakaldaki kadar bulunmamaktadır. Ancak kabukları çok güçlü bir vitamin deposu olduğu için portakal kabuğundaki faydalar ancak çay, reçel vb. şekilleriyle alınabilmektedir.
  •  Portakal görünüm itibariyle gözenekleri belirgin bir deriyi anımsatır. Portakalın bu özelliği cilt sorunlarına iyi geldiğine bir işarettir. Ayrıca portakalın kendisinde de kabuğunda da bulunan betakarotenin de cilt üzerinde iyileştirici etkileri vardır. Portakal çayı da tıpkı portakal gibi cildi güzelleştirir. Düzenli tüketmekle selülit üzerinde olumlu değişimler göstermesi de portakal çayının faydaları arasındadır.
  • Portakal kabuğunda citrus aurantium isimli bir madde bulunmaktadır. Bu madde ise kardiyovasküler (kalp-damar) problemlerin tedavisinde faydalıdır. Bu sebeple düzenli portakal kabuğu çayı tüketmek, bu şikayetlerin giderilmesini sağlar. Bu maddenin kanser üzerinde de olumlu etkileri tespit edilmiştir.
  • Portakal çayı, portakalın içerdiği maddeler sayesinde antioksidan özellikler göstermektedir. Yani kanser ve şiddetli hastalıklara karşı vücudu dirençli kılar.
  •   Portakal çayı aynı zamanda doğal bir antibiyotiktir ve antibiyotiklerin sahip olduğu zararlı özellikleri taşımaz.
  • Sindirim sistemine katkıda bulunan yapısı kabızlığı önler.  Portakal çayı aynı zamanda metabolizmayı düzene sokar.
  • Portakalda bulunan betakaroten kan temizleyici özelliğe sahip olduğundan portakal çayı içmek, kanı temizlemeye bu sayede uykunun ve stresin azalmasına fayda sağlar.
  • Bir üniversitede yapılan araştırmaya göre portakal çayı böbrek fonksiyonlarını da düzenlemektedir. Bu yüzden böbrekte taş veya kum oluşumu gibi sorunlara yatkınlıkları olanların günde bir fincan portakal çayı içmesi faydalıdır.
  • Portakal kabuklarında bulunan hesperedin, kolesterolü dengeler. Bu yönüyle kalp ve damar hastalıklarına şifa olması da portakal çayının faydalarındandır.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın