Portakalın Faydaları


Portakalın Faydaları

C vitamini deposu olarak bilinen portakal meyvesi turunçgiller ailesine aitdir. C vitamini yönünden zengin bir meyve olması nedeni ile portakal sağlık açısından da çok faydalı bir meyvedir. Üstelik portakal meyvesinin içerisinde bulunan vitamin sadece C vitamini değildir. Portakalın içeriğinde bol miktarda A ve B vitaminleri de bulunmaktadır.

Ayrıca sağlık için çok faydalı mineraller arasında bulunan potasyum, fosfor ve magnezyum minarelleri de portakal meyvesinin içeriğinde bol miktarda bulunmaktadır. Özellikle kış mevsiminde sıkça tüketilen portakal meyvesi içerisinde organik asitler bulunmaktadır. Portalak lif açısından da zengin bir meyvedir. Portakal meyvesi hem katı hem de sıvı halde tüketilerek fayda sağlamaktadır.

Ayrıca portakal kabukları rendelenerek kek gibi yiyeceklerinde içerisine konularak tüketilebilmektedir. Portakal meyvesinden yapılan reçel ve konservelerde yaz aylarında da portakalın faydalarından yararlanmamızı sağlamaktadır.

Portakalın Sağlığa Faydaları

Portakalın Bağışıklık Sistemine Faydaları: Portakal meyvesinin içeriğinde bulunan C vitamini bağışıklık sistemini olumlu yönde etkilemektedir. Grip, nezle gibi bir çok üst solunum yolları kaynaklı hastalıkların çabuk iyileşmesi için portakal ve portakal suyu kullanmak oldukça faydalı olacaktır.

Portakal Sindirim Sistemi Sağlığını Korur: Portakal sindirimi hızlandırı etkiye sahip bir meyvedir. Hazımsızlık sorunu çekenler içinde mutlaka tüketilmesi gereken bir gıdadır.

Portakalın Kansere Karşı Faydaları: Portakal özellikle kolon, meme, akciğer ve cilt kanseri gibi çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini azaltır.

Portakalın Beyin Sağlığına Faydaları: Portakal içeriğinde folik asit yönünden zengin bir meyvedir. Folik asit ise beyin sağlığı açısından çok önemli bir asittir.

Portakalın Cilt Sağlığına Faydaları: Cilt sağlığı açısından da oldukça faydalı bir meyve olan portakal sivilce, siyah lekeler, cilt kuruluğu gibi bir çok cilt sorununa iyi gelmektedir. Ayrıca ciltte mikropların da temizlenmesine yarayan portakal meyvesi cilt hücrelerinin yenilenmesine katkıda bulunur.

Portakalın Diyabet Hastalığına Faydaları: Portakal kanda ki şeker miktarını düzenleyici bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle portakal diyabet hastaları içinde şifa niteliğinde bir meyvedir.

Portakalın Böbrek Taşına Faydaları: Düzenli bir şekilde tüketilen portakal meyvesinin böbrek taşlarını düşürme etkisi olduğu da ortaya çıkmıştır.

Portakal Suyunun Saç Sağlığına Faydaları: Portakal suyunun saçları besleyerek parlaklık kazanmasını sağlayıcı bir özelliği de bulunmaktadır.

Portakal Suyunun Kemik Sağlığına Faydaları: Portakal kalsiyum yönünden zengin bir meyve olduğu için kemik ve diş sağlığına da iyi gelmektedir.

Portakal Suyunun Mide Sağlığına Faydaları: Portakal suyu içeriğinde bol miktarda lif bulundurmaktadır. Portakalın bu özelliği sayesinde ülser gibi bir çok mide problemini de önlediği bilinmektedir.

Portakal Suyunun Kalp Sağlığına Faydaları: Bir çok rahatsızlığa iyi gelen portakal meyvesi kalp rahatsızlıklarını da önleyici özelliğe sahip bir meyvedir.

Portakal Suyunun Kolesterol’e Faydaları: Portakal meyvesinin bir başka olumlu yanı ise vücuttaki kolesterolü kandan dışarı atmayı ve kolesterolü dengede tutmayı sağlamasıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın