Ramazanda Susuzluğa Karşı Bitki Çayları


Ramazanda Susuzluğa Karşı Bitki Çayları

Ramazan ayının son yıllarda yaz dönemine denk gelmesiyle birlikte oruç tutmanın en zor yanları arasında susuzluk olmuştur. Bu konuda özellikle sahurda farklı önlemler alınmakta ve susuzluğa karşı etkili olan doğal yöntemler denenmektedir.

Ramazanda susuzluğa karşı bitki çayları incelendiğinde şu çaylar karşımıza çıkmaktadır:

Yasemin Çayı

Ramazanda susuzluğa karşı bitki çayları denildiğinde ön plana çıkan çaylar arasında yasemin çayı yer almaktadır. Bu çayın iyi demlenmesi için öncelikle demliği kaynamış suyla iyice çalkalayın. Kullandığınız suyun da aşırı sıcak olmamasına dikkat edin. 3 gram yasemin bitkisinin üzerine 150 ml kadar 80 derece sıcaklıktaki suyu ekleyin. İlk demlemenizde yaklaşık 3 dakika bekleyin. Bu bitkiyi 3-4 kez aynı çiçekle demleyebilirsiniz. Tekrar demlemelerde süreyi 40’ar saniye artırın. Süzdükten sonra çayı tüketebilir ve oruçlu olduğunuzda susuzluktan daha az etkilenirsiniz.

Oolong Çayı

Günümüzde ön plana çıkan bitki çayları arasında yer alan oolong çayı, Ramazanda susuzluğa karşı bitki çayları arasında yer almaktadır. Bu çayı porselen demlikte demlemeniz ve sabırlı olmanız gerekmektedir. Çayı yapmak için 2 çay kaşığı oolong bitkisinin üzerine 200 ml kadar kaynar su koyun. Demliği kapatıp iyice çalkalayın ve bu suyu lavaboya boşaltın. Böylece yaprakların yıkanmasını sağlarsınız. Sonrasında bu yaprakların üzerine tekrar 200 ml yeni kaynamış su ekleyin. Çayı tatlandırmadan ılık bir şekilde içerseniz daha az susuzluk hissedersiniz.

Nane Çayı

Kurutulmuş nane yapraklarından hazırlanan nane çayı, Ramazanda susuzluğa karşı bitki çayları arasında yer almaktadır. Bu çayı yapmak için bir avuç kuru nane yapraklarının üzerine 1 litre kaynamış su koyun. Çayı kaynatmanıza gerek yoktur, sadece 20 dakika boyunca demlenmeye bırakmanız yeterlidir. Tatlandırmak isterseniz bal kullanabilir ve azar azar tüketerek gün içinde daha az susuzluk çekersiniz.

Ramazanda susuzluğa karşı bitki çayları bu şekildedir. Bu çaylar arasında damak tadınıza en uygun olanları tercih edebilir ve gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Özellikle sahurda bu çayların tüketilmesi son derece önemli bir ayrıntıdır. Çayları tatlandırmadan tüketmeye çalışmanız daha etkili olmasını sağlayacak ve gün içinde kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 30 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Ramazanda Susuzluğa Karşı Bitki Çayları (1 Yorum)