Reyhan Çayının Faydaları


Reyhan Çayının Faydaları

Reyhan bitkisi, ballıbabagiller ailesine mensup olan ve diğer adı fesleğen olan bitkidir. Anavatanı İran olarak bilinin bu bitkinin yaklaşık 70 değişik türü bulunmaktadır. Son derece hoş kokulu olan reyhan bitkisinin içeriğinde A vitamini, B vitaminleri, C vitamini, E vitamini, kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, bakır, manganez, selenyum bulunmaktadır. Reyhan çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Depresyona Faydaları

Yoğun iş ve eğitim hayatı sonucunda günümüzde depresyon sorunu yaygın bir şekilde görülmektedir. Bu soruna ilaç yerine doğal çözümler bulunması daha sağlıklıdır. Reyhan çayının faydaları arasında depresyona iyi gelmesi yer almaktadır. Hoş kokusu ve içeriği sayesinde ruhsal durumu dengeleyen bu faydalı çay, aynı zamanda sinirleri yatıştırmaktadır.

Sindirim Sorunlarına Faydaları

Sindirim sisteminde yer alan organların düzenli bir şekilde çalışması oldukça önemlidir. Sindirim sisteminin düzensiz olması kabızlık, hemaroid gibi sorunlar yer almaktadır. Reyhan çayının faydaları arasında bağırsakları olumlu etkilemesi ve sindirim sistemini düzenlemesi yer almaktadır. Midenin de düzenli çalışmasını sağlayan reyhan çayı bu bakımdan da önemlidir.

Uykusuzluğa Faydaları

Uyku sorunu yaşanması birçok önemli problemin oluşmasına neden olmaktadır. Reyhan çayının faydaları arasında uykusuzluk sorununa olumlu etki etmesi yer almaktadır. Özellikle rahatlatıcı etkisiyle dikkat çeken reyhan çayı, uyku kalitesinin artmasını da sağlamaktadır. Bu durum da sağlığın yanı sıra günlük hayatı da olumlu etkilemektedir.

Karaciğer ve Safra Kesesine Faydaları

Karaciğer, vücudun genel sağlığı açısından son derece önemli bir organdır. Bunun yanı sıra safra kesesinin sağlıklı olması ve taş gibi oluşumların olmaması da önemlidir. Reyhan çayının faydaları arasında karaciğerin ve safra kesesinin daha düzenli çalışmasına yardımcı olması yer almaktadır. Özellikle safra kesesinde taş oluşumunu engellemekte ve karaciğer dokusunu düzenlemektedir.

Reyhan çayının faydaları arasında adet sancılarını gidermesi, toksinleri temizlemesi, spazm sorununu azaltması, vücuda enerji vermesi yer almaktadır. Bu çayı hazırlamak için 1 yemek kaşığı kurutulmuş reyhan bitkisinin üzerine bir su bardağı yeni kaynamış su eklenerek 20 dakika demlenmesi beklenmelidir. Sonrasında süzerek günde iki kez yemeklerden önce içmelisiniz ancak bu çayı 8 gün içerek 2 hafta ara vermelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın