Reyhanın Faydaları


Reyhan, Lamiaceae familyasına mensup olan ve çok eski dönemlerden beri kullanılan bir bitkidir. Tıbbi amaçlar için kullanılabilen reyhan, son derece kullanışlı otlar arasında yer almaktadır. Kokusuyla da dikkat çeken reyhan birçok ülkede kullanılmaktadır.

İçeriğinde yoğun oranda antioksidan, A vitamini, magnezyum, uçucu yağlar bulunan reyhanın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Üst Solunum Yollarına Faydaları

Solunum sisteminde yaşanan tıkanıklıklar genel vücut sağlığıyla birlikte günlük hayatı da olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Reyhanın faydaları arasında çeşitli virüs, bakteri ve mantarların neden olduğu üst solunum yolları problemlerine iyi gelmesi yer almaktadır. Solunum yollarında rahatlama sağlayan reyhan, bu bakımdan özellikle astım hastalarına önerilmektedir.

Stresle Mücadeleye Faydaları

Sadece fiziksel olarak değil ruhsal anlamda da rahatlama sağlayan reyhanın faydaları arasında stresle mücadeleye iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle aromatik yapısı ve kokusuyla dikkat çeken reyhan, sinirlerin yatışmasında oldukça etkilidir. Özellikle yoğun geçen bir günün sonunda reyhan tüketmeniz önemli fayda elde etmenizi sağlayacaktır.

Kalp Sağlığına Faydaları

Kalp sağlığının korunması açısından gıda tüketimi önemli bir yer tutmaktadır. İçeriğinde yoğun miktarda öjenol barındıran reyhanın faydaları arasında kalp sağlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Yoğun antioksidanlar bulunması da kan akışını normalleştirmekte ve bu durum oluşabilecek kalp hastalıklarının önüne geçmede etkili olmaktadır. Damarların genişlemesi konusunda da etkisi bulunmaktadır.

Bağışıklık Sistemine Faydaları

Hastalıkların önlenmesinde doğal kalkan görevini üstlenen bağışıklık sisteminin güçlü olması son derece önemlidir. Reyhanın faydaları arasında içerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır. Özellikle soğuk algınlığına yakalanmamak için mevsim geçişlerinde reyhan tüketiminin artırılması gerekmektedir. Sadece soğuk algınlığı değil tüm viral enfeksiyonlarla mücadelede etkisi bulunmaktadır. Öksürüğe iyi gelmesi de önemli etkileri arasında yer almaktadır.

Reyhanın faydaları arasında ağrıları hafifletmesi, cilt sağlığını desteklemesi, kötü nefesi engellemesi, diyabete iyi gelmesi, iltihaplarla mücadele etmesi yer almaktadır. Diğer ismi fesleğen olan reyhanın özellikle taze tüketilmesi önerilmektedir. Bunun yanı sıra reyhanı kurutarak salatalarda her mevsim kullanabilir ve faydasını her dönem edinebilirsiniz. Yine de çok uzun süre düzenli kullanımı kan şekerini düşüreceğinden tüketim süresine dikkat edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın