Rezene Çayının Faydaları


Rezene Çayının Faydaları

Rezene, maydanozgiller ailesine mensup olan, hoş kokulu bir bitkidir. Bu bitki çok dallıdır ve ince yapraklarıyla dikkat çekmektedir. Tadı ve faydalı özelliklerinden dolayı yemeklerde ya da alternatif tıpta kullanılmaktadır.

İçeriğinde A vitamini, B vitaminleri, C vitamini, P vitaminleri, selenyum, kalsiyum, demir, potasyum, uçucu yağlar, faydalı asitler bulunan rezene çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Sindirim Sistemine Etkileri

Sindirim sisteminde özellikle midenin büyük rolü bulunmakta ve sağlık açısından olduğu kadar günlük hayatta da bu konu ön plana çıkmaktadır. Rezene çayının faydaları arasında sindirim sistemine olumlu etkilerde bulunması yer almaktadır. Özellikle midede oluşabilecek sorunların önüne geçen bu çay, aynı zamanda bağırsakların da sağlıklı bir şekilde çalışmasında etkilidir. Ayrıca kronik kabızlık sorununun da önüne geçmeye etki etmektedir.

Uykusuzluk Sorununa Etkileri

Uykusuzluk, başta stres olmak üzere pek çok sorunu beraberinde getiren bir durumdur. Vücudun ihtiyacı olan uykuyu alamaması durumunda gerginlik yaşanmaktadır. Rezene çayının faydaları arasında uykusuzluk sorununa iyi gelmesi yer almaktadır. Bu çayın uykudan bir süre önce tüketilmesi daha kolay uykuya dalmayı sağlamakta ve uyku kalitesini artırmaktadır.

Böbrek Sağlığına Etkileri

Böbreklerde sorun yaşanması beraberinde önemli sağlık sorunlarını getirmekte, özellikle de idrar yollarını olumsuz etkilemektedir. Rezene çayının faydaları arasında böbrek sağlığına olumlu etki etmesi yer almaktadır. Böbrek taşlarından kurtaran bu çay, aynı zamanda böbrekte yaşanan iltihaplı hastalıklar üzerinde de etkilidir.

Astım Sorununa Etkileri

Astım, solunum yollarında meydana gelen ve önlem alınmadığı takdirde akciğeri olumsuz etkileyen bir sorundur. Rezene çayının faydaları arasında astıma iyi gelmesi yer almaktadır. Şiddetli öksürükle ortaya çıkan astım atakları üzerinde olumlu etkiye sahip olan bu çayın kullanılması hastalığın kontrol altına alınmasında büyük bir etkiye sahiptir.

Karaciğer Sağlığına Etkileri

Karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışması yani fonksiyonlarını yerine getirebilmesi son derece önemli bir konudur. Rezene çayının faydaları arasında karaciğer sağlığına olumlu etkilerde bulunması yer almaktadır. Özellikle karaciğerde ödem oluşumunu engelleyen bu çay, safra söktürücü etkisiyle de ön plana çıkmaktadır.

Rezene çayının faydaları bu başlıklar altında incelenmektedir. Rezene çayını yapabilmek için 1 yemek kaşığı rezenenin üzerine 1 litre kaynar su koyarak demlemeye bırakın ve termosta demleme yöntemini tercih edin. Akşamdan demlediğiniz çayı sabaha kadar bekletin ve sonrasında süzerek içmeye başlayın. Bu çayın günde 3 kez yemeklerden önce içilmesi önerilmekte ve tatlandırmak için az miktarda çiçek balı kullanmanız önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın