Rezenenin Faydaları


Sağlık için tam bir şifa kaynağı olan rezene bitkisi çoğunlukla çay olarak tüketilen bir bitki türüdür. Rezene çayı, rezene bitkisinden toplanan tohumların ezilmesi ve suda kaynatılarak demlenmesiyle yapılan ayrıca sağlığımız için de oldukça faydalı bir bitki çayıdır.

Rezene içeriğinde sahip olduğu potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi sağlığımız için faydalı minerallerin yanında bol miktarda A ve C vitamini de ihtiva eden bir bitkidir. Hem yaprakları hem de tohumları hastalıklara şifa vermesi amacıyla kullanılabilen rezene kurutularak saklanabildiğinden dolayı hangi mevsim olursa olsun kolaylıkla temin edilebilir.

Uygun şartlar altında güzel kurutulmuş rezenenin saklanması süresi yaklaşık 7-8 ay kadardır. Bu süre geçtikten sonra besin değeri biraz daha düşük olabilmektedir.

Rezenenin Sağlık Üzerindeki Faydaları

–    Vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Hastalıklardan ve mikroplardan korunmamızı sağlar.
–    Cilt üzerinde meydana gelen enfeksiyonlara karşı etkilidir. Ayrıca cildin güneşin zararlı etkilerinden korunmasına yardımcı olur ve cilt kanserini önler.
–    Sindirim sisteminin çalışmasını düzenleyici etkisi vardır. Bağırsaklarda yaşayan ve sağlık için faydalı mikroorganizmaların artmasına yardımcı olur.
–    Kansere karşı mücadelede önemi büyük olan bir besindir.
–    Kolesterolü ve kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.
–    Vücudumuzdaki kırmızı kan hücrelerinin üretimini arttırır. Hücrelere daha çok oksijen gitmesini sağlar ve hücre yenilenmesine katkıda bulunur.
–    Rezene çayının sinirleri yatıştırıcı ve depresyonu önleyici etkisi vardır.
–    Göz sağlığının korunmasında önemi büyük olan bir bitkidir. Görme kabiliyetini arttırır, gözü güçlendirir, göz çevresindeki sinirlerin düzgün çalışmasına yardımcı olur ve gözde oluşabilecek enfeksiyonları önler.
–    Saçları kuvvetlendirir ve kepek probleminin önlenmesine yardımcı olur. Saç dökülmesini azaltır. Daha gür ve parlak saçlar için rezene çayı önerilen bir içecektir.
–    Anne sütünü arttırıcı özelliği olduğu için bebek emziren bayanların içmesi önerilmektedir.
–    Diş ağrılarını ve diş eti rahatsızlıklarını önler.
–    Bağırsaklarda biriken toksin maddelerin atılmasına yardımcı olur.
–    Rezene tohumu çiğnemek ağız kokusunu önler ve nefesin açılmasına yardımcı olmaktadır.
–    Rezene suyuna batırılmış pamuk ile göze masaj yapılması ya da bu pamuğun göze konularak bir süre bekletilmesi göz yorgunluğunu almakta ve gözün güçlenmesine yardımcı olmaktadır

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın