Rokanın Faydaları


Roka, turpgiller ailesine mensup olan, özellikle yeşil yaprakları salatalarda kullanılan ve Akdeniz Bölgesi’nde bulunan ülkelerde popüler olan bir bitkidir. Son yıllarda ABD’de de tüketimim arttığı görülmektedir. İçeriğinde C vitamini, A vitamini, K vitamini, P vitamini, kalsiyum, folat, organik asitler, glukozinolat bulunan rokanın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kansere Karşı Faydaları

Kanserle mücadele edecek bünyelerin güçlü kalması son derece önemlidir. Rokanın faydaları arasında kansere karşı faydalı olması yer almaktadır. Vücudun güçlü kalmasını ve sağlıklı hücre oluşumunu destekleyen roka, aynı zamanda serbest radikallerin oluşmasını önlemektedir. Bu bitkinin özellikle bağırsak ve akciğer kanserlerine karşı etkili olduğu belirtilmektedir.

Kemik Sağlığına Faydaları

İçeriğinde bol miktarda K vitamini ve kalsiyum bulunan rokanın faydaları arasında kemik sağlığını güçlendirmesi yer almaktadır. Kemiklerin sağlıklı gelişmesi açısından özellikle gelişme döneminde roka tüketimi teşvik edilmelidir. Yeterli roka tüketen kişilerde kemik zayıflığı ya da kemik erimesi gibi sorunların yaşanma olasılığının oldukça düşük olduğu belirtilmektedir.

Kilo Vermeye Faydaları

Vücudun duyduğu pek çok besini almasını sağlayan rokanın faydaları arasında kilo vermeyi kolaylaştırması yer almaktadır. Özellikle düşük kalorisiyle dikkat çeken roka, mineral kaybı yaşanmasını önlemektedir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin diyet listelerinde rokanın yer laması ve bu bitkinin düzenli bir şekilde tüketilmesi önerilmektedir. Sindirim sistemine fayda vermesi de kilo kaybını kolaylaştırmaktadır.

Göz Sağlığına Faydaları

Göz sağlığı özellikle belli yaştan sonra tehdit altındadır ve bu konuya dikkat edilmelidir. Rokanın faydaları arasında göz sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Görme sağlığı açısından önemli olan karotenoidleri içeren roka, ilerleyen dönemlerde katarakt yaşanma riskini azaltmaktadır. Katarakt sorununa yakalanan kişilerde semptomların azalmasında etkili olmaktadır.

Rokanın faydaları arasında cilt ve saç sağlığına olumlu etki etmesi, şeker hastalığına iyi gelmesi, kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olması, soğuk algınlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Rokanın doğru şekilde muhafaza edilmesi ve yaprakları yeşilken tüketilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte kan pıhtılaşması sorunu yaşayan kişilerin son derece dikkatli bir şekilde tüketmesi, tüketim miktarında aşırıya kaçılmaması uzmanlar tarafından altı çizilerek belirtilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın