Safranın Faydaları


Safran, Latince crocus sativus ismiyle bilinen, sonbahar döneminde mor renkli çiçek açan soğanlı bir bitkidir. Safran özellikle baharat şeklinde kullanılmakta ve dünyanın en pahalı baharatları arasında yer almaktadır.

Renklendirici ve lezzet verici etkisiyle bilinen bu baharatın elde edilme süreci son derece zordur. Bu noktada safranın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Sindirim Sistemine Faydaları

Sindirim sisteminde yer alan tüm unsurların düzenli bir şekilde çalışması son derece önemlidir. İçeriğinde bulunan antioksidan maddeler ve faydalı asitler sayesinde safranın faydaları arasında sindirim sistemine olumlu etkilerde bulunması yer almaktadır. Bağırsak hareketlerini artıran ve midede asit salgısını kontrol altına alan bu bitki kilo vermeyi de kolaylaştırmaktadır.

Bağışıklık Sistemine Faydaları

Bağışıklık sistemi güçlü olan kişiler özellikle mevsim değişikliklerinde hastalıklardan korunmaktadır. Bulaşıcı hastalıkları önleyen bağışıklık sisteminin güçlü olması doğal yöntemlerde doğru orantılıdır. Bu noktada safranın faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır. Özellikle içeriğindeki uçucu yağlar sayesinde bu faydasını ön plana çıkarmaktadır.

Kan Sağlığına Faydaları

Vücutta kan dolaşımının düzenli olması genel sağlıkla birlikte kalp sağlığı üzerinde önemli etkilere sahiptir. Safranın faydaları arasında kan sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Bünyeyi zararlı maddeler ve toksinlerden temizleyen safra, bu sayede kanın temizlenmesini sağlamakta ve içeriğinden dolayı kanın oksijen düzeyini artırmaktadır.

Cilt Sağlığına Faydaları

Cilt maskelerinde yaygın olarak kullanılan safranın faydaları arasında cildin sağlıklı kalmasını sağlaması yer almaktadır. Özellikle cilde masaj yapılarak uygulanması durumunda özellikle kuru ciltlerin nem dengesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, akne tarzında sık görülen sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olmakta ve yüz dokusunu geliştirmektedir. Cilt kırışıklıklarının giderilmesinde de çok önemli faydaları bulunmaktadır.

Safranın faydaları arasında saç sağlığına etki etmesi, depresyona karşı iyi gelmesi, hücre sağlığını korumaya etki etmesi yer almaktadır. Safranın faydalarını edinebilmek için tüketim miktarının çok iyi ayarlanması gerekmektedir. Aşırı tüketim sonucunda mukozada zehirlenmeye neden olabilmektedir. Bununla birlikte hamilelik döneminde tüketilmemesi ve emziren annelerin uzak durması önerilmektedir. Ayrıca, kan basıncı konusunda sorun yaşayan kişilerin tüketim miktarına azami derecede özen göstermesi gerektiği belirtilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın