Sakinleştirici Bitki Çayları


Sakinleştirici Bitki Çayları

Yapılan ciddi araştırmalar sonucunda dünyada strese bağlı sorunların giderek arttığı tespit edilmiştir. Nevrotik haller adı verilen bu durum artık çocuklarda bile görülmektedir. Sürekli baskı altında olan, yoğun iş temposuna ayak uydurmaya çalışan kişiler sıklıkla stres sorunu yaşamaktadır.

Bu sorunun tekrarlanması ağır depresyonlara neden olabilmektedir. Bu sorundan kurtulmak için ilaçlar olsa da bu ilaçların yan etkilerinden dolayı doğal yollar tercih edilmelidir.

Sakinleştirici bikri çayları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kedi Otu Çayı

Kedi otu, içeriğinden dolayı strese iyi gelen bitkiler arasında yer almaktadır. Sakinleştirici bitki çayları arasında yer alan kedi otu çayını yapmak için 1 çay kaşığı kedi otu kökü, 2 çay kaşığı nane yaprağı, 2 çay kaşığı su yoncası, 1 çay kaşığı kırkkilit otu kozalakları gerekmektedir. Otların hepsini küçük küçük doğrayın ve iyice karıştırın. Karışımın üzerine 500 ml kadar yeni kaynamış su ekleyerek 20 dakika boyunca demlenmeye bırakın. Süzdükten sonra günde 3 kez yemeklerden 1 saat sonra tüketin. 14 gün boyunca kullanarak ara vermeniz gerekmektedir.

Nane Yaprağı Çayı

Nane, son derece güzel kokan ve aromatik özelliği olan bir bitkidir. Sakinleştirici bitki çayları arasında nane yaprağı çayı yer almaktadır. Bu çayı yapmak için 9 gram nane yaprağı, 3 çay kaşığı su yoncası, 9 gram kediotu kökü gerekmektedir. Otların hepsini temiz bir makasla mümkün olduğunca ufak doğrayın.

Bu karışımın üzerine 500 ml kadar yeni kaynamış su ekleyin ve yarım saat boyunca sıcak bir ortamda demlenmeye bırakın. Süzdükten sonra sabah aç karnına ve gece yatmadan önce 100 ml tüketebilirsiniz. Bu çayı düzenli olarak 21 gün tüketebilirsiniz.

Yeşil Çay

Son yıllarda yoğun bir şekilde tüketilen yeşil çay, özellikle kilo verdirme etkisiyle bilinmektedir. Bunun yanı sıra sakinleştirici bitki çayları arasında yer alan yeşil çayın yapımı için 10 gram yeşil çay, 5 gram yasemin çiçeği, 1 yemek kaşığı kedi otu, 10 gram papatya kullanılmalıdır.

Tüm malzemeyiz iyice ufaltın ve üzerine 3 su bardağı yeni kaynamış su ekleyin. Günde 2 kez yemeklerden yarım saat önce için ve düzenli tüketimde 2 haftayı aşmayın.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın