Salatalığın Faydaları


Genellikle çiğ olarak tüketilen ve salatalarda bolca kullanılan salatalığın ne gibi faydaları olduğunu sizlere bu yazımızda aktaracağız. İçeriğinde A,C,K ve E gibi vitaminlerin bulunması sayesinde pek çok fayda sağladığını söylememiz gerekmektedir. Özellikle cilt üzerinde etkilerini görebileceğiniz salatalık, aynı zamanda böbrek ve mide gibi organlar için de önemlidir.

SALATALIĞIN CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

Yüz maskelerinde kullanılır: Cilde sağladığı inanılmaz faydalar sayesinde salatalığın cilt maskelerinde kullanıldığı görülmektedir. Böylelikle yaşlanmayı durdurucu etkisi olduğunu söylemek mümkündür.

Cildi Canlandırma Özelliği: Salatalığın ve salatalık suyunun cilt maskelerinde kullanılması aynı zamanda cildi canlandırma özelliğinden kaynaklanmaktadır. Cildin ve cilt üzerinde bulunan izlerin çok çabuk geçmesinde etkilidir.

Göz Etrafına Faydaları: Göz altında veya çevresinde çeşitli faktörlerden dolayı meydana gelen şişliklere karşı salatalığın kullanılmakta olduğu görülecektir. Aynı zamanda koyu halkalar varsa bunlar için de en iyi çözüm olarak salatalığı kullanabilirsiniz.

Cilt Yanıklarına İyi gelir: Yaz aylarında bilinçsiz bir şekilde güneş altında fazla kalmanızın sonucu olarak yanmaları ve acıyı hissedebilirsiniz. Bu bölgeler için salatalığı dilimleyerek veya püre haline getirdikten sonra uygulamanızın faydalarını görebilirsiniz.

Daha Genç Ciltler: Cilt dokusunu sıklaştırarak daha genç görünmenizi sağlamakta olan salatalık sayesinde sizler de birkaç yaş birden gençleşebilirsiniz. Bunun için salatalık püresi, salatalık suyu ve limon suyundan hazırlayacağınız karışımın yeterli olacağını görebileceksiniz.

Cilt Gözeneklerini Açma: Cildinizde bulunan gözeneklerin açılması için salatalığı doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz.

SALATALIĞIN SAÇLARA FAYDALARI NELERDİR?

Saçların güçlenmesini isteyenler, daha sağlıklı uzaması için salatalıktan faydalanmalıdırlar. Salatalığın tüketilmesi halinde daha yumuşak ve ipeksi saçlara kavuşabilirsiniz. Çünkü saçların ihtiyaç duyduğu silikon, kükürt, sodyum ve fosfor gibi maddelerin salatalığın içeriğinde bulunması bu sonuca ulaşmanızı sağlamaktadır.

SALATALIĞIN SİNDİRİME FAYDALARI NELERDİR?

Yüksek oranda lif içermesi sebebiyle salatalığın sindirime faydalı olduğu görülecektir. Bağırsakların sağlıklı çalışması, böbreklerin sağlığına kavuşması ve idrar torbasının da düzenli çalışması için salatalığın tüketilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak tüketilen salatalıkların böbrek taşı oluşmasını en aza indirdiği görülecektir.
Aynı zamanda mide sağlığı için gerekli olan maddeleri içermesi sayesinde, mide içi duvarlarının güçlenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu sayede sindirimin de kolaylaşacağı görülecektir.

Eğer bağırsaklarınızda solucan şikayetiniz varsa veya burun ve boğaz mukozalarından rahatsızsanız, bu tür durumlarda doğal tedavi yöntemleri arasında yer verilen salatalık tüketimini gerçekleştirmeli ve beslenmenizle bu düzeni kazanmalısınız.

SALATALIĞIN KANSERE FAYDALARI NELERDİR?

Kanserli hücrelerin yayılma hızını azaltmakta olan ve aynı zamanda riskleri de azaltan bu besini tüketmenizin pek çok faydasını sizler de hemen görebileceksiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın