Şalgamın Faydaları


Bir kök bitki olan şalgam, çok çeşitli vitamin ve mineraller içermektedir. Vitaminlerden A, C, K ve B grubu vitaminleri; minerallerden ise kalsiyum, demir, potasyum, sodyum, manganez, fosfor, bakır, magnezyum içermektedir. Çiğ olarak tüketiminden daha fazla, şalgam suyu ve  şalgam turşusu formunda tüketilen şalgamın faydaları ise şunlardır:

ŞALGAMIN FAYDALARI 

● İçerdiği laktik asit sayesinde sindirimi kolaylaştıran şalgam, mide ve karaciğer problemlerine iyi gelmektedir. Mide problemleri için şalgam haşlanarak yenilmelidir. Şalgam; kalsiyum, potasyum ve demirden yana zengin olan içeriğiyle; kemik ve dişleri güçlendirir ve yoğunlaştırır.

● İçeriğinde fazlasıyla bulunan C vitamini sayesinde; kanser, astım semptomları, cilt sorunları ve görme bozuklukları gibi pek çok sorunda etkili olan güçlü bir antioksidandır.

● C vitamini ve diğer antioksidan özellikte maddeler içermesi sayesinde, vücuttaki serbest radikallerin hücreye vereceği zararları engeller. Bu özelliğiyle şalgam, kansere karşı koruyucu olarak tüketilebilecek sebzelerden biridir.

● Şalgamdaki antioksidanlar vücuttan toksinleri atmaya yardımcı olur. Böylece diyabet, obezite, yüksek tansiyon, pankreas, mesane kanseri ve akciğer hastalıkları riskini en aza indirir.

● Şalgam; içerdiği kalsiyum, fosfor, folik asit ve magnezyum ile sağlık problemlerinin önüne geçer.

● Sarı ve turuncu meyve-sebzelerde bolca bulunan lutein ve zeaksantin ismindeki vücuda oldukça yararlı maddeler şalgamda da bulunmakta; bu maddeler ise kalp-damar hastalıklarını önlemektedir.

● Şalgam içerdiği  süt asidi sayesinde anne sütünü arttırma özelliğine sahiptir. İçeriğindeki bu süt asidi; bir de fosfor, kalsiyum ve potasyum içeriği sinirleri yatıştırır.

● Şalgam böbrekleri çalıştırdığı ve idrar söktürdüğü için, idrar yolu enfeksiyonlarında daha etkilidir. Ayrıca kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur.

● Şalgam A vitamini içeriğiyle cilt hastalıklarında da oldukça etkili olduğundan; akne, sivilce ve egzama gibi problemlerde fayda sağlar.

ŞALGAMDAKİ ÇÖZÜNMEYEN LİFLER 

●  Lifler, çözünen ve çözünmeyen lifler olarak iki gruba ayrılmakta; çözünmeyen lifler bağırsak fonksiyonları üzerinde, çözünen liflere oranla daha büyük etki göstermektedir. Şalgam çözülmez lifler içerdiği için bağırsak fonksiyonlarını düzenlemede etkilidir.

● Ayrıca çözünmeyen bu lifler sayesinde şalgam; kalp krizi, akut inme ve kalp yetmezliğine yol açan bir damar problemi olan ateroskleroza karşı koruma sağlar.

 ŞALGAMIN SAPLARI VE YAPRAKLARI DA FAYDALI

● Şalgamın yeşil sapları, A vitamini üretimi için karaciğerde depolanan beta-karoten açısından zengindir. Beta-karoten, eklem ağrılarına ve saç dökülmesine şifa olmaktadır.

● Şalgamın sadece kökü değil, yaprakları da tüketilmelidir. Zira şalgam yaprakları; lahana, pırasa ve ıspanaktan çok daha fazla fayda içermektedir. Şalgam yaprakları, kanı arttırarak anemi problemine şifa olur. Şalgamın yapraklarını haşlayıp yemek, vücuda kuvvet verir.

Dikkat! Troid sorunları olanlar az miktarlarda tüketmelidir. Çünkü şalgamın içeriğinde bulunan bir madde, tiroid bezinin düzgün çalışmasına engel olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 4 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın