Sarı Çayın Faydaları


Sarı Çayın Faydaları

Sarı çayın ismi renginden dolayı bu şekilde konulmuştur ve yapımında çemen otu kullanılmaktadır. Çemen otu, dünyanın pek çok yerinde ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu çaya bazen mısır çayı ismi de verilmektedir.

İçeriğinde A vitamini, B vitaminleri, C vitamini, D vitamini, PP vitamini, demir, karbonhidrat, protein, magnezyum, potasyum, kalsiyum bulunan sarı çayın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Sindirim Sistemine Faydaları

Günümüzde hareketsiz yaşam koşulları ve hazır gıdalarla beslenme alışkanlığı sonrasında sindirim sistemi sorunlarında artış gözlenmiştir. Sarı çayın faydaları arasında sindirim sistemini düzenlemesi yer almaktadır. Midenin asit seviyesini düzenlemeye yardımcı olan sarı çay, kabızlık gibi sorunların yaşanmasını önlemektedir.

Cinsel Sağlığa Faydaları

Cinsel yaşamın sağlıklı olması fiziksel olduğu kadar psikolojik artıları beraberinde getirmektedir. Sarı çayın faydaları arasında cinsel gücü artırması yer almaktadır. Bu çayın düzenli tüketilmesi sağlıklı cinsel yaşamı beraberinde getirmektedir. Özellikle kadınlarda yaşanan isteksizlik durumunda etkili olmakta ve erkeklerde iktidarsızlık sorununa iyi gelmektedir.

Kadın Hastalıklarına Faydaları

Kadın hastalıkları farklı dönemlerde ortaya çıkabilen ve bir an önce önlem alınması gereken sorunlardır. Sarı çayın faydaları arasında kadın hastalıklarına iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle menopoz döneminde yaşanan sıkıntılara iyi gelen bu çay, aynı zamanda adet düzensizliklerinde ve şiddetli ağrılara neden olan adet durumlarında görülmektedir.

Soğuk Algınlığına Faydaları

Soğuk algınlığı özellikle kış döneminde daha fazla görülen ve günlük hayatı da olumsuz etkileyen bir sorundur. Sarı çayın faydaları arasında soğuk algınlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Mevsim değişikliklerinde bu çayı düzenli olarak tüketmeniz önemli artılar sağlayacak ve vücudun daha dirençli olmasına yardımcı olacaktır.

Sarı çayın faydaları arasında solunum yolu hastalıklarına iyi gelmesi, anne sütünü artırması, sinir sistemi hastalıklarına iyi gelmesi yer almaktadır. Sarı çayı demleme değil de dikkatli bir şekilde pişirmek gerekmektedir. Bu çayı yapmak için 250 ml suyu bir tencerede kaynatarak içine 1 tatlı kaşığı iyice yıkanmış çemen tohumunu ekleyin. Yaklaşık 5 dakika kadar kısık ateşte pişirdikten sonra süzerek içebilir ve tatlandırmak için şeker yerine çiçek balı koyarak sıcak şekilde tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 4 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın