Sarı Kantaron Çayının Faydaları


Sarı Kantaron Çayının Faydaları

Sarı kantaron, kantarongiller ailesine mensup olan ve sıklıkla tüketilen çok yıllı otsu bir bitkidir. Bitkinin küçük ve göze hoş gelen sarı çiçekleri bulunmaktadır. Sarı kantaronun içeriğinde A vitamini, C vitamini, tanen, mirsen, uçucu yağlar, saponinler bulunmaktadır.

Sarı kantaron çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kalp-Damar Hastalıklarına Etkisi

Vücutta kan dolaşımının düzenli olması, kan pıhtılaşmasının yaşanmaması kalbin düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Sarı kantaron çayının faydaları arasında damar sisteminin düzenlemesi ve kan dolaşımının dengeli olmasına yardımcı olması yer almaktadır. Bu durum da kalp sağlığına olumlu etki etmesini sağlamaktadır.

Strese Etkileri

Günümüzde yoğun iş ortamı ile birlikte yoğun temponun yaşanması stres sorununun yoğun bir şekilde yaşanmasını sağlamaktadır. Sarı kantaron çayının faydaları arasında strese karşı faydaları olması yer almaktadır. İçeriğinde yer alan tanen miktarı sayesinde ilk içişten itibaren sakinleştirici bir etki ortaya koymaktadır.

Menopoz Semptomlarına Etkileri

Menopoz dönemi kadınlar açısından sorunlu geçen dönemler arasında yer almaktadır. Bu dönemde vücut ısısında yaşanan ani değişimler ve stresin artması dikkat çekmektedir. Sarı kantaron çayının faydaları arasında menopoz döneminde görülen sorunlara etki etmesi yer almaktadır. Ayrıca, adet döneminde görülen ağrı gibi sorunlarda da etkilidir.

Bağırsaklara Etkileri

Bağırsakların düzenli bir şekilde çalışması sindirim açısından oldukça önemli bir konudur. Sarı kantaron çayının faydaları arasında bağırsak parazitlerini öldürmesi yer almaktadır. Ayrıca, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olan sarı kantaron çayı, metabolizmayı normalleştirmesiyle birlikte daha sağlıklı bir sindirim vaat etmektedir.

Doku Yenilenme Sürecine Etkileri

Vücutta doku yenilenmesi süreci önemli bir süreçtir. Sarı kantaron çayının faydaları arasında doku yenilenme sürecini etkilemesi yer almaktadır. Özellikle yaşlanma belirtilerini azaltan sarı kantaron çayı, doku yenilenme hızını artırarak özellikle mevsim değişikliklerinde yaşanabilecek olumsuzlukları önlemektedir.

Sarı kantaron çayının faydaları bu şekilde sıralanmaktadır. Bu çayı yapmak için porselen demlik kullanmanız ve yapmadan önce sıcak suyla yıkamanız önerilmektedir. Sonrasında 10 gram kadar kurutulmuş sarı kantaron çiçeği ve yaprağı koyarak üzerine 100 ml yeni kaynamış su ekleyin. 3 dakika demlenmesini bekledikten sonra içmeniz ve düzenli tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın