Sarımsak çayının faydaları


Sarımsak çayının faydaları

Sarımsak, çok yıllık otsu bir bitkidir ve günümüzde bahçe bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Çiçekleme döneminde dallarının ucunda küçük pembe çiçekler toplanır. Yeryüzünde yetişen en faydalı bitkiler arasında yer alan sarımsak, farklı şekillerde tüketilmektedir.

İçeriğinde B vitaminleri, C vitamini, E vitamini, kalsiyum, sodyum, potasyum, selenyum, manganez, kükürt bulunan sarımsak çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kan Dolaşımına Faydaları

Vücutta kan dolaşımının istenilen seviyede olması tüm organları olumlu etkileyen bir durumdur. Sarımsak çayının faydaları incelendiğinde kan dolaşımına olumlu etki ettiğini görmekteyiz. Kanın pıhtılaşmasına engel olan sarımsak çayı, aynı zamanda zayıf kan dolaşımını iyileştirmektedir. Damarların sağlam kalmasına yardımcı olan bu çay ileride oluşabilecek kalp sorunlarına engel olmaktadır.

Toksinlerin Atılmasına Faydaları

Vücutta biriken zararlı maddelerin kısa sürede atılması sağlık açısından son derece önemlidir. Bu noktada sarımsak çayının faydaları arasında toksinlerin atılmasını kolaylaştırması yer almaktadır. Bunun yanı sıra tıkalı burun ve sinüslerin açılmasına da yardımcı olan sarımsak çayı, zararlı parazitlerin yok edilmesinde etkilidir.

Kanseri Önlemeye Faydaları

İçerdiği yüksek selenyum oranından dolayı serbest radikallerle mücadele eden sarımsak çayının faydaları arasında kansere yakalanma riskini düşürmesi yer almaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda bu çayı düzenli tüketenlerin sağlıklı hücre oluşumunun daha hızlı olduğu ve kansere yakalanma ihtimalini azalttığı bildirilmiştir.

Sindirim Sistemine Faydaları

Sindirim sisteminde bulunan organların sağlıklı bir şekilde çalışması dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Sarımsak çayının faydaları arasında sindirim sistemine olumlu etki etmesi yer almaktadır. Bu çayın düzenli tüketilmesi kabızlık, gaz birikmesi ve daha ileri vadede hemoroid sorununun yaşanmasını önlemektedir.

Sarımsak çayının faydaları arasında öksürüğe iyi gelmesi, tansiyonu kontrol altında tutmaya yardımcı olması, mantarları önlemesi yer almaktadır. Sarımsak çayını yapmak için öncelikle 1 litre suyu kaynatın ve içerisine 4-5 diş kadar çok küçük doğradığınız sarımsağı ekleyin. Üzerine de 1 limonun suyunu sıkın. Demlenme gibi bir durum olmadığı için bu çayı bekletmeden içebilirsiniz. Sarımsak çayını soğuk ya da sıcak tüketmeniz mümkündür. Tadı size hitap etmiyorsa az miktarda çiçek balı ekleyerek tatlandırabilir ve gün içinde çayın tamamını tüketebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın