Şeftalinin Faydaları


Şeftalinin Faydaları

Hoş kokulu ve lezzetli bir yaz meyvesi olan şeftalinin ana yurdu Çin’dir. Şeftali meyvesi lezzetli olduğu kadar faydalı da bir meyve. Bu özellikleri şeftali meyvesinin Çin’den bütün dünyaya yayılmasını sağlamıştır. Ülkemizin iklim şartları da şeftali üretimi için oldukça elverişlidir. Bu nedenle bir çok faydası olan bu meyveyi özellikle yaz aylarında rahatlıkla bulabilir ve yiyebilirsiniz.

Şeftali meyvesinin faydalarından yararlanmak için bu meyveyi hem taze olarak hem de suyunu içerek tüketebilirsiniz. Ayrıca yoğurt ile tüketilen şeftali meyvesinin besin değeri oldukça yüksektir.

Şeftalinin İçerdiği Vitamin ve Mineraller

Şeftali meyvesi vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin bir meyvedir. Şeftali meyvesinde toplam 10 değişik vitamin bulunmaktadır. Şeftalide yer alan vitaminler arasında ise başta göz sağlığı açısından büyük önem taşıyan A vitamini yer almaktadır. Şeftali meyvesinin içerisinde bulunan bir diğer önemli vitamin ise bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe sahip C vitaminidir.

Şeftali meyvesinde bulunan diğer vitaminler ise E, K, B1, B2, B3, B5, B6 ve B9 vitaminleridir. Şeftali meyvesinin içerdiği mineraller ise potasyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko, manganez, demir ve kalsiyumdur. Ayrıca şeftali meyvesinin içeriğinde klorojenik asit gibi bir çok önemli antioksidan maddeler bulunmaktadır.

Şeftalinin Sağlığa Faydaları

Şeftali Kanser Hatsalığına Faydaları: Şeftali meyvesinin içeriğinde bulunan bioflavonoid ve karotenoid maddeleri sayesinde vücudun kansere karşı korunması sağlanır. Özellikle ağız kanserine şeftali hastalığı iyi gelmektedir.

Şeftalinin Kalp Sağlığı İçin Faydaları: Şeftali meyvesinde bulunan bol miktarda potasyum ve lif sayesinde şeftali, kalp rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Şeftalinin Sindirim Sistemine Faydaları: Şeftali meyvesi hazmı kolaylaştırarak sindirimi hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Şeftalinin bağırsakları yumuşatıcı etkisi de bulunmaktadır. Bu etki sayesinde kabızlık sıkıntısı yaşayanlar için de şeftali faydalı gelmektedir. Ayrıca şeftali meyvesi börkeklerde ki kum ve taşlarında atılmasını sağlamaktadır.

Şeftalinin Kemik Sağlığına Faydaları: A vitamini yönünden zengin bir meyve olan şeftali çeşitli kemik hastalıklarına iyi gelmektedir. Özellikle yaşlanma sonucu oluşan kemik hastalıklarında şeftalinin çok fazla olumlu etkisi vardır.

Şeftalinin Bağırsaklara Faydaları: Şeftalinin en önemli özelliklerinden birisi de bağırsak kurtlarının temizlenmesini sağlamasıdır.

Şeftalinin Saç Sağlığına Faydası: Şeftali meyvesinin saç derisine de olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu etkilerden en önemlisi ise şeftali meyvesinin saç dökülmesini engelleyici özelliği olmasıdır.

Şeftalinin Göz Sağlığına Faydası: Şeftali meyvesi göz sağlığı açısından da çok faydalı bir meyvedir. Özellikle katarak rahatsızlığına karşı gözleri korumaktadır.

Şeftalinin Cilt Sağlığına Faydaları: Şeftali A ve C vitamini yönünden zengin bir meyve olması nedeni ile cilt sağlığına da olumlu yönde etki etmektedir. Şeftali meyvesi cildin kendisini yenilemesini sağlayarak yaşlanmayı da geciktirici bir özelliğe sahiptir.

Şeftalinin Mide Sağlığına Faydaları: Şeftali meyvesi mide sorunlarını da iyileştirici özelliğe sahip bir meyvedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın