Şerbetçi Otu Çayının Faydaları Nelerdir


Şerbetçi Otu Çayının Faydaları

Şerbetçi otu, kendirgiller ailesine mensup olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Yaz döneminde çiçek açan bu bitkinin meyveleri kozalak şeklindedir. Meyvelerinin içerisinde tohum bulunan bu bitkinin anavatanı Kuzey Amerika ve Avrasya’dır. Bitkinin içeriğinde B vitamini, C vitamini, organik asitler, potasyum, demir, selenyum bulunmaktadır.

Şerbetçi otu çayının faydalarını şöyle sıralamamız mümkündür:

Strese Karşı Etkileri

Stres, birçok önemli hastalığın temelinde yatan nedendir. Özellikle günümüzde hareketin kısıtlanması, ekonomik zorluklar gibi nedenlerle stres oranı artmıştır. Şerbetçi otu çayının faydaları arasında strese iyi gelmesi yer almaktadır. İçerdiği asitler ve aromatik tadı sayesinde rahatlama sağlayan bu bitki çayı, gün içinde daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Kabızlığa Etkileri

Sindirim sisteminin düzenli çalışmaması sonucu kabızlık sorunu meydana gelir ve bu sorun ilerleyen safhada hemaroid problemini ortaya çıkarmaktadır. Şerbetçi otu çayının faydaları arasında kabızlığı gidermesi yer almaktadır. Özellikle uçucu yağlar sayesinde sindirimi kolaylaştırmakta ve hızlandırmaktadır. Metabolizma hızını düzenlediği için de fazla yağların erimesinde etkendir.

Uykusuzluğa Etkileri

Uykusuzluk sorunu başta stres olmak üzere birçok olumsuz duruma neden olan bir sorundur. Şerbetçi otu çayının faydaları arasında uykusuzluk sorununu gidermesi yer almaktadır. Rahatlatıcı etkisiyle uykuya daha çabuk dalmanızı sağlayan bu çayı yatmadan önce tüketmeniz durumunda daha kaliteli bir uyku düzenine sahip olacaksınız.

Ağrılara Etkileri

Vücudun çeşitli noktalarında meydana gelen ağrılar özellikle günlük hayatı olumsuz etkilemektedir. Şerbetçi otu çayının faydaları arasında ağrıları gidermeye yardımcı olması yer almaktadır. Özellikle eklem ağrıları üzerinde etkili olan bu çayı düzenli tüketmeniz durumunda kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Aynı şekilde baş ağrılarına ve idrar kesesi enfeksiyonu sonucunda oluşan bel ağrılarına karşı da etkili olmaktadır.

Şerbetçi otu çayının faydaları bu şekildedir. Bu çayı yapmak için 2 çay kaşığı dolusu şerbetçi otu kozalağının üzerine çeyrek litre yeni kaynamış suyu ekleyin ve 15 dakika boyunca ağzı kapalı şekilde demlenmeye bırakın. Yemeklerden önce günde 2 fincan içebilir ve bu çayı düzenli olarak tüketebilirsiniz. Yine de tüketim miktarını aşmamaya özen göstermeniz gerekmekte ve hamilelerin uzak durması önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın