Şerbetçi Otu Çayının Faydaları


Son yıllarda adını sıklıkla duyuran bitkiler arasında yer alan şerbetçi otu bitkisi, Kuzey Amerika, Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Çin’de yetiştirilmektedir. Şerbetçi otu içerisinde C vitamini, krom, kalsiyum, magnezyum, potasyum, tiamin bulunmaktadır. Bunun çayı yapmak için 1 çay kaşığı dolusu şerbet otu çiçeğini 1 bardak kaynar suya bırakıp 4 saat demlenmesini bekleyip süzmeniz yeterlidir. Şerbetçi otu çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kanserle Savaşa Etkileri

İçeriğinde yoğun oranda antioksidan bulunan şerbetçi otu çayının faydaları arasında kanserle mücadeleye olumlu etki etmesi yer almaktadır. Bu bitkiyle yapılan çayla ilgili yapılan araştırmalar dikkate alındığında içeriğinden dolayı serbest radikallere karşı hücreleri desteklemektedir. Özellikle prostat kanserinin oluşumunu engellemede önemlidir.

Stres ve Uykusuzluğa Etkileri

Uyku düzenini sağlayamayan kişilerin sağlığı tehlike altındadır. Uykusuzluk sorunu beraberinde stresi getirmekte ve stres de önemli hastalıklara neden olabilmektedir. Şerbetçi otu çayının faydaları incelendiğinde stres ve uykusuzluğa iyi geldiği anlaşılmaktadır. Özellikle geceleri içildiğinde uykuya dalmayı kolaylaştırmakta ve sakinlik vermektedir.

Sindirim Sistemine Etkileri

Midede salgılanan asit miktarının yetersiz olması önemli sindirim sorunlarına neden olmaktadır. Yenilen gıdalar bu asitler yardımıyla eritilmektedir. Şerbetçi otu çayının faydaları incelendiğinde mideyi daha fazla asit üretmek için uyarması yer almaktadır. Bu çayın düzenli tüketimi midede rahatlama sağlamaktadır.

Yaralara Etkileri

Vücudun iç kısmında çıkan yaralar üzerinde etkili olan şerbetçi otu çayının faydaları arasında dış kısımda oluşan yaralara etki etmesi de bulunmaktadır. Bu çayı soğutarak bir bez yardımıyla yaralar üzerine uygulamanız ve sarmanız çok daha hızlı iyileşme sağlamaktadır.

Menopoz Dönemine Etkileri

Menopoz döneminde kadınların yaşadığı birçok olumsuz semptom bulunmaktadır. Özellikle bunalım konusunda etkili olan şerbetçi otu çayının faydaları arasında menopoz döneminde görülen fizyolojik farklılıkları kontrol altına alması yer almaktadır. Adet döneminde görülen ağrılara da olumlu etki eden bu çay, kramp etkilerini de ortadan kaldırmaktadır.

Şerbetçi otu çayının faydaları bu şekilde sıralanmaktadır. Bu faydalı otun çayını yapmak için taze yaprakları kullanılmaktadır. Bu otu evinizden eksik etmeyerek doğru karar vermiş olursunuz. Yine de tüketim miktarını iyi ayarlamanız gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın