Sigara Bırakmaya Yardımcı Olan Bitki Çayı


Sigara bağımlılık yapan ve içeriğinde bu bağımlılığı tetikleyen kansorejen maddeler ve nikotin bulunduran bir maddedir.

Hayatımızı olumsuz olarak etkileyen sigara, birçok hastalığa da davetiye çıkarır. Başta kanser ve damar hastalıkları olmak üzere kangren, kalp hastalıkları, solunum yolu hastalıkları ve akciğer hastalıklarını tetikleyen bir maddedir. Tüm bu sağlık sorunlarının sebebi olan sigaradan kurtulmak için çeşitli bitkiler mevcuttur.

Ayrıca bağımlılıktan kurtulmak için kesin karar veren kişilere yardımcı olan kurumlar ve psikolojik destek sağlayan kuruluşlar da bulunmaktadır. Sigarayı bırakmaya yardımcı olan bitki çayları ve bitkileri sizler için derlemiş bulunmaktayız.

Sigarayı bırakmaya yardımcı olan bitki çayları ve bitkiler nelerdir?

  • Çarkıfelek çiçeği
  • Meyankökü
  • Zencefil
  • Hint dutu
  1. Passiflora olarak da adlandırılabilen çarkıfelek bitkisi sigara içme isteği anında krizi tetikleyen maddelerin etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Kurutulmuş olarak tüketilmesi makbul olan çarkıfelek çiçeği, taç yaprakları ile birlikte kullanılabilir. Kaynayan suya atılan çarkıfelek çiçeği bir müddet demlendirilir. Çay olarak gece yatmadan önce içilebilen bu bitki, sigara krizi ataklarını dindirmede etili olacaktır.
  2. Cilt kanserine mani olabilme yetisine sahip olan meyankökü ise sigara kullananlar için bire bir niteliktedir. Tütün niyetine çiğnenebilir. Rahatlatma ve gevşeme hissi yaratır. Ancak şeker hastalarının kullanması sakıncalı olabilir. Toksin barındıran meyankökü, ilaçlar ile birlikte kullanıldığında negatif sonuçlar doğurabilir. Hem çay olarak demleneibilen hem de toz halinde tüketilebilen bir bitkidir.
  3. Zencefil hem yemeklerde kullanılabilen hem de sigarayı bırakmaya yardımcı olan bitki çaylarının içine konularak tüketilebilir. Sindirimi kolaylaştırdığı bilindiğinden kabızlık sorununa da iyi gelecektir.
  4. Hint dutu bitkisi oldukça faydalı özelliklere sahiptir. Tedavi amaçlı da kullanılabilen bu meyveli bitki, demlenerek çay formunda tüketilebilir. Sigara isteğini azaltan hint dutu sindirimede faydalıdır.

Tüm bunlar göz önüne alındığında sigara bağışıklık sistemine ciddi hasar veren bir madde olarak karşımıza çıkar. Kanser hastalıklarını tetikler ve astım ve koah gibi solunum sorunlarına yol açar. Dünya üzerinde her yıl milyonlarca insan tütün ve mamüllerinden dolayı yaşamını kaybetmektedir. Her türlü madde bağımlılığından kurtulmak için öncelik ile kesin karar vermek ve iradeyi elden bırakmamak gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın