Sinameki Çayının Faydaları


Sinameki Çayının Faydaları

Sinameki, baklagiller ailesine mensup olan ve tropik bölgelerde bulunan bir bitkidir. Anavatanı Afrika olan bu bitki, son derece önemli etkilere sahiptir. İçeriğinde organik asitler, bakır, çinko, steroller, alkaloidler gibi önemli maddeler bulunan sinameki çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kabızlık Sorununa Faydaları

Sindirim sisteminde görülen sorunlar arasında yer alan kabızlık, sıklıkla görülen problemler arasında yer almaktadır. İçeriğindeki asitlerden dolayı sinameki çayının faydaları arasında kabızlığa iyi gelmesi yer almaktadır. Kabızlık sorununa çözüm olduğu FDA tarafından resmen kabul edilen bu çay, bağırsak hareketlerini düzenlemektedir. Aynı şekilde mide asidi seviyesinin dengede olmasına yardımcı olmaktadır.

Kilo Vermeye Faydaları

Doğal laksatifler arasında yer alan sinameki çayının faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması yer almaktadır. İçeriğinden dolayı başta sindirim sistemi olmak üzere pek çok olumlu etkisi bulunan bu çay, diyet listelerinde yer almaktadır. Özellikle metabolizmayı hızlandırmasından dolayı yağ yakımı hızını da artırmaktadır. Bölgesel kilo sorunlarının çözümünde de bu çayın içerisindeki asitler etkilidir.

Enfeksiyonlara Karşı Faydaları

Bakteriler, virüsler ve parazitler enfeksiyon sorununa neden olabilmektedir. Sinameki çayının faydaları arasında enfeksiyonlarla savaşa destek vermesi yer almaktadır. Özellikle bağırsakların temizlenmesini sağlayan sinameki çayı, burada enfeksiyon oluşumunu engellemektedir. Tüm enfeksiyonlarda bu çayın önemli etkileri bulunmaktadır. İçeriğindeki asitler enfeksiyon riskini düşürmektedir.

Hemaroid Sorununa Karşı Faydaları

Hareketsiz yaşayan ve dengesiz beslenen kişilerde bir süre sonra hemaroid yan, basur sorunu ortaya çıkmaktadır. İçeriğinden dolayı sinameki çayının faydaları arasında dışkı geçişini kolaylaştırmak yer almaktadır. Bu durum da hemaroid sorununun çözülmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu sorunun ortaya çıkmaması adına sinameki çayı tüketilebilir.

Sinameki çayının faydaları bu şekildedir. Bu çayı hazırlamak için porselen ya da cam demlik kullanmanız tavsiye edilmektedir. 1 yemek kaşığı kadar kurutulmuş sinameki otunun üzerine 1 su bardağı yeni kaynamış suyu ekleyin. Yaklaşık 4 saat kadar demlenmeye bıraktığınız bu karışımı süzün. Bu çayı gece uyumadan önce ılık şekilde ve azar azar içerek tamamını tüketin. Çayın etkileri 6 saat sonrasından itibaren görülecektir. Bu çayın düzenli olarak 1 haftadan fazla kullanılması önerilmemektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın