Sinirli Ot Çayının Faydaları


Sinirli Ot Çayının Faydaları

Sinirli ot, ince ve geniş yapraklı olabilen çok yıllık ya da yıllık olabilen bir bitki türüdür. Bu bitkinin bilinen 250 türü vardır ve uzun süredir sağlığa faydalı olduğu için kullanılmaktadır. Bu bitkinin çayı son yıllarda fazla tüketilmektedir.

İçeriğinde A vitamini, K vitamini, enzimler,potasyum, taninler bulunan sinirli ot çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Akciğere Faydaları

Solunumun ana unsuru olan akciğerde yaşanan sorunlar hayati tehlikeye neden olmaktadır. Özellikle akciğer tüberkülozu yani akciğer veremi ön plandadır. Sinirli ot çayının faydaları arasında akciğer tüberkülozu tedavisine yardımcı olması yer almaktadır. Bu önemli hastalığın tedavisinde ilaçlara yardımcı olmaktadır.

Astıma Faydaları

Astım, solunum yollarında meydana gelen ve öksürük nöbetlerine neden olan bir sorundur. Uzun vadede akciğer sağlığını da olumsuz etkileyen astımın çözümünde doğal yöntemler önemlidir. Sinirli ot çayının faydaları arasında astım sorununa iyi gelmesi yer almaktadır. Bu çayın kullanımı sonrasında öksürük nöbetlerinde azalma yaşanmaktadır.

İltihap Sorununa Faydaları

Vücutta iltihaplanma sorunu önemli ve uzun vadede kötü sonuçlar doğurmaktadır. Sinirli ot çayının faydaları arasında üst solunum yolları ve bronşlarda meydana gelen kronik iltihap sorununu iyileştirmesi yer almaktadır. Bu sayede özellikle nefes almakta zorlanan ve boğazına sürekli balgam dolan kişiler rahat bir nefes alma şansı yakalamaktadır.

İshal Sorununa Faydaları

İshal, sindirim sisteminde yaşanan sorunlardan dolayı dışkının sıvı hale yakın bir duruma gelmesidir. Bu sorun özellikle tuvalet alışkanlığının değişmesine ve günlük hayatta huzursuzluğa neden olmaktadır. Sinirli ot çayının faydaları arasında ishali durdurması yer almaktadır. Sindirim sistemine doğrudan etki eden bu çay sayesinde ishal sorunundan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Sinirli ot çayının faydaları arasında boğmaca öksürüğü gidermeye yardımcı olması, plörezi tedavisine yardımcı olması, nefrit tedavisine yardımcı olması gibi önemli etkiler yer almaktadır. Sinirli ot çayını yapmak için bu bitkinin kurutulmuş halinden 1 yemek kaşığı kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı otun üzerine yeni kaynamış 1 su bardağı su ekleyip demliğin kapağını sıkıca kapatarak 10 dakika demlenmesini bekleyin. Süzme işleminin ardından 1 saat içinde tamamını azar azar tüketin.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın