Siyah Ahududu Faydaları


Siyah Ahududu Faydaları

Gülgillerden lezzetli bir meyve olan siyah ahududu, farklı bir lezzete sahiptir. Şekil ve renk olarak böğürtlene çok benzeyen siyah ahududu, meyvesi yendikten sonra geriye kalan kısmının kubbeye benzerliğiyle böğürtlenden ayrılmaktadır. Sağlık açısından oldukça yararlı olan bu meyve; yaz aylarının, yani Temmuz ve Ağustos aylarının meyvesidir.

Siyah ahududunun faydaları bu makalemizde detaylı olarak ele alınmıştır:

Siyah ahududunun içerdiği vitaminler B1, B2, B3, B6, C, A, ve E vitaminleridir. Türkiye’de daha çok  kırmızı renkli  ahududu  yetiştirilir ve  bilinir. Fakat  siyah ahududu, diğer ahududu çeşitlerine göre çok daha fazla sağlığa yararlı maddeler içermektedir.

Siyah ahududu, içerdiği antosiyanin maddesi sayesinde antioksidan etkiler göstererek hastalıklara karşı direnç sağlar. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek kanser gibi öldürücü hastalıklarda iyileşme sağlanması ihtimalini arttırır. Şeker hastalarının yiyebileceği sınırlı meyvenin arasında, bu meyve de kan şekerini düşürücü etkisiyle yer almaktadır.

Siyah Ahudududaki Diğer Etken Maddeler 

Siyah ahududu, fenol (karbolik asit), ellagik asit ve flavonoid açısından zengindir. Adı geçen maddelerin özellikleri ise kısaca şunlardır :

Flavonoid : Antienflamatuar özellikte, koroner kalp yetmezliğinden koruyucu, tümör oluşumunu engelleyici bir maddedir.

Fenol: Bu madde vücut için farklı biyokimyasal faydalar sağlamaktadır, Antioksidan etkisi göstermektedir. Fenolün doğal gıdalarla alınması vücut için çok faydalıdır.

Ellagik asit : Bitkilerin kendilerini hastalıklardan ve böceklerden korumak için salgıladıkları bu madde, en fazla ahudududa bulunmaktadır. Ellagik asit, rahim ve göğüs tümörlerinin büyümesini engellemektedir. Göğüs, yemek borusu, cilt, bağırsak, prostat ve pankreas kanserleri gibi pek çok kanser türünde de kanser hücrelerini yok edici etki göstermiştir.

Siyah ahudududa  bulunan bu maddelerin ortak özelliği ise, antikanserojen ve antioksidan maddeler olmalarıdır. Bu maddeler, bu özellikleriyle hücre zarını zararlı etkilerden korur. Solunum ve cildin temas etmesiyle vücuda giren kanserojenleri etkisiz hale getirir.

Vitamin C: Siyah ahududu, C vitamini açısından da zengin bir meyve olduğu için, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara karşı vücudu dirençli tutar. Bu tarz hastalıkların erken sona ermesinde de etkili rol oynayan ahududu, demir içeren yiyeceklerle birlikte alındığında kan yapımında da fayda sağlar.

Vitamin A : Siyah ahududu, A vitamini içeriğiyle cilt üzerinde de olumlu etkiler gösterir. Yaşın ilerlemesiyle elastikiyetini kaybeden cildi gerginleştiren ahududu, kozmetik dünyasında yıldızı parlayan bir bitkidir. Dokuların yenilenmesini sağlayarak yıpranmış ciltleri tamir edici etkiler gösterir.

Siyah ahududu içerdiği etken maddelerle kardiyovasküler rahatsızlıklara karşı da koruyucudur. Günümüzde yaşlılık devresindeki nüfusun en büyük problemlerinden biri olan alzheimer hastalığına karşı koruma sağlar.

Ahududunun Yaprağı da Faydalı 

Siyah ahududu yapraklarını kurutarak yapılacak çay, mide bulantısına şifalıdır. Kanı temizleme özelliğine sahiptir. Diş eti hastalıklarının tedavisinde de ahududu çayı kullanılır. Kadınların her ay çektiği adet çilesinin sıkıntılarını en aza indirir.

Bu güzel meyve, taze olarak tüketilebildiği gibi; konserve olarak ve dondurucuda saklanarak da tüketilebilir. Bu yönüyle her an elimizin altında olacak bir şifa deposudur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın