Soğan Çayının Faydaları


Soğan Çayının Faydaları

Soğan, sıklıkla kullanılan ve dünyanın hemen her yerinde tüketilen bir sebzedir. Bilinen 900 türü bulunan soğanın anavatanı Orta Asya ve Akdeniz olarak bilinmektedir. İçeriğinde B vitaminleri, C vitamini, E vitamini, kalsiyum, sodyum, magnezyum, potasyum, fosfor, demir, manganez bulunan soğanın birçok faydası bulunmakta ve son dönemlerde çayı da tüketilmektedir.

Soğan çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Alerji Sorununa Faydaları

Alerji, özellikle mevsimsel değişikliklerle ortaya çıkan ve farklı maddelere karşı vücudun aşırı tepkime verme durumudur. Soğan çayının faydaları arasında alerjenlere karşı direnç sağlaması yer almaktadır. Alerjinin yaygın belirtilerinin kontrol altına alınmasını sağlayan soğan çayı, bu sorunun tedavisine yardımcı olmaktadır.

Kilo Vermeye Faydaları

Aşırı kilo, beraberinde önemli problemleri getirmektedir. Sağlıklı yaşam için ideal kilo aralıklarında olmak gereklidir. Soğan çayının faydaları arasında kilo vermeyi hızlandırması yer almaktadır. Özellikle vücutta bulunan fazla yağların eritilmesinde etkili olan soğan suyu, metabolizma sürecini hızlandırmakta ve bu durum önemli artılar sağlamaktadır.

Soğuk Algınlığına Etkileri

Kış aylarında artış gösteren soğuk algınlığı vücudun direncinin düşmesine neden olmaktadır. Soğan çayının faydaları arasında soğuk algınlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Soğuk algınlığıyla birlikte ortaya çıkan öksürük, boğaz ağrısı gibi durumların hafiflemesinde etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için hastalıklara yakalanma ihtimalini düşürmektedir.

Toksinlere Faydaları

Vücutta aşırı derecede biriken toksinler önemli sorunlara yol açmaktadır. Soğan çayının faydaları arasında toksinlerin vücuttan atılmasını sağlaması yer almaktadır. Bunun yanı sıra ödemleri ve şişkinlikleri de gideren soğan çayı, vücutta biriken zehirler üzerinde de etkilidir. Özellikle şişkin bölgelere pişmiş soğan konulması da soğanın bu duruma ne kadar etki ettiğini ortaya koymaktadır.

Soğan çayının faydaları arasında sindirim sistemini düzenlemesi, adete bağlı karın ağrılarını gidermesi, ağız boşluğu hastalıklarına iyi gelmesi, kan pıhtılaşmasını önlemesi yer almaktadır. Bu çayı hazırlamak için bir tutam soğan kabuğunun üzerine 200 ml kadar yeni kaynamış su koyun ve ağzı kapalı şekilde 15 dakika demlenmeye bırakın. Bu çayı, her sabah kahvaltılardan yarım saat önce tüketilmesi önerilmekte ve hamilelerin bu çaydan uzak durması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın