Soğan Suyunun Faydaları


Soğan Suyunun Faydaları

Soğan, tüm dünyada yaygın bir şekilde tüketilen sebzeler arasında yer almaktadır. Anavatanı Güney Asya olan soğanın farklı çeşitleri bulunmaktadır. Soğanın içerisinde A vitamini, B vitamini, C vitamini, magnezyum, kalsiyum, potasyum, sodyum, fosfor gibi önemli maddeler bulunmaktadır. Soğanın sadece sebze kısmı değil suyu da önemlidir. Soğan suyunun faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Bağışıklık Sistemine Etkileri

Bağışıklık sistemi başta bulaşıcı hastalıklar olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyan sistemdir. Soğan suyunun faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır. Bunun da en önemli nedeni soğan suyunun antiseptik özelliğe sahip olmasıdır. Özellikle soğuk algınlığı gibi sorunlara olumlu etkileri bulunmaktadır.

Cilde Etkileri

Ciltte yaşanan sorunlar görselliği olumsuz etkilemektedir. Soğan suyunun faydaları arasında cilde iyi gelmesi yer almaktadır. Birçok kişinin yaşadığı akne sorununun çözümü açısından soğan suyu önemlidir. Özellikle zeytinyağı ile karıştırılarak akne olan bölgeye tatbik edilmesi durumunda son derece önemli faydalar sunmaktadır. Ayrıca mantar sorununda da etkili olmaktadır.

Saçlara Etkileri

Saç sağlığı görsellik açısından önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Soğan suyunun faydaları incelendiğinde saçlara etkisi dikkat çekmektedir. Saç köklerini besleyen soğan suyu, başta kepeklenme olmak üzere birçok önemli soruna da fayda sağlamaktadır.

Kulak Ağrılarına Etkisi

Şiddetli kulak ağırları hem sağlığı hem de günlük hayatı olumsuz etkilemektedir. Soğan suyunun faydaları arasında şiddetli kulak ağrılarına iyi gelmesi yer almaktadır. Bunun için ağrıyan kulağınıza bir damla soğan suyu damlatmanız yeterli olacaktır. Bunun faydasını uyguladıktan kısa süre sonra görebilirsiniz.

Solunum Problemlerine Etkisi

Solunum yolunda meydana gelen sorunlar önemli sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Soğan suyunun faydaları arasında solunum yolarında yaşanan sorunlara fayda vermesi yer almaktadır. Özellikle soğuk algınlığı sonrasında solunum yollarında meydana gelen sorunlarda etkilidir. Ayrıca astım gibi önemli sorunlara fayda sağlamaktadır.

Mide Sorunlarına Etkisi

Midede meydana gelen sorunlara kısa sürede önlem alınması gerekmektedir. Soğan suyunun faydaları arasında mide üzerinde olumlu etkilere sahip olması yer almaktadır. Özellikle midedeki asit seviyesini indirmeyi sağlayan anti bakteriyel etkisi dikkat çekmektedir. Özellikle çocuklarda görülen kolik sorunlarının tedavisinde de etkili olmaktadır.

Soğan suyunun faydaları bu şekilde sıralanmaktadır. Dikkat edilmesi gereken noktalar soğan suyunun doğru bir şekilde kullanılmasıdır. Cilt için kullanılacağında sorunlu bölgeye sürülebilir ya da karışım yapılarak içilebilir. Soğanın etkilerini bünyesinde barındıran bu suyun özellikle çocuklar üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle tüm ailenin kullanmasına özen gösterilmeli ve tüketimi teşvik edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın