Sumak Bitkisinin Faydaları


Sumak, rhus bitkisinin çeşitleriyle elde edilen, meyveleri kurutulup öğütülerek kullanılan faydalı bitkiler arasında yer almaktadır. Yaygın bir şekilde kullanılan sumak, limonumsu ekşi bir tada sahiptir.

İçeriğinde yoğun oranda antioksidanlar, faydalı asitler, tanen, uçucu yağlar, proteinler bulunan sumak bitkisinin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Mantarla Mücadeleye Etkileri

Mantar sorunu enfeksiyonu sıklıkla görülebilen sorunlar arasında yer almaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda sumak bitkisinin faydaları arasında Aspergillus Flavus mantarı sorununa iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle akciğer enfeksiyonunu ortaya çıkaran bu sorunla güçlü bir şekilde mücadele etmektedir.

Kanserle Mücadeleye Etkileri

Kanserle mücadelede özellikle son yıllarda doğal yollara yönelen hasta sayısı bir hayli fazladır. Sumak bitkisinin faydaları arasında kanserle mücadeleye olumlu etki etmesi yer almaktadır. Özellikle meme kanseri tedavisi sırasında sağlıklı hücrelerin korunmasına yardım etmesi son derece önemli bir artıdır. Kemoterapik özellikler sergileyen bu bitki şiddetle önerilmektedir.

Kadın Hastalıklarına Etkileri

Kadın hastalıklarıyla mücadelede doğal yöntemler sıklıkla önerilmektedir. Sumak bitkisinin faydaları arasında kadın hastalıkları üzerinde olumlu etkide bulunması yer almaktadır. Vajinal akıntı sorununda harici kullanımı tavsiye edilen sumak bitkisi, adet dönemindeki düzensizlikler ve kramplar konusunda da önemli artılar sağlamaktadır.

Ateş Düşücü Etkisi

Vücut ısısının aniden yükselmesinin pek çok nedeni bulunmaktadır. Soğuk algınlığı sonrasında ya da enfeksiyon sonucunda ateş sorunu ortaya çıkmaktadır. Sumak bitkisinin faydaları arasında ateş düşürücü etkiye sahip olması yer almaktadır. Sumağın suyunun hazırlanıp uygulanması sonucunda ateşi kısa sürede düşürdüğü görülmektedir.

Kolesterole Etkileri

Kolesterol konusunda vücudun iyi kolesterol seviyesinin yükselmesine ihtiyacı bulunmaktadır. İçeriğinden dolayı iyi kolesterol olarak bilinen HDL düzeyinin yükselmesini sağlayan sumak bitkisinin faydaları arasında kolesterol oranını dengede tutması yer almaktadır. Bu durum da orta ve uzun vadede kalp sağlığını olumlu etkilemektedir.

Sumak bitkisinin faydaları arasında idrar söktürmesi, diyabete iyi gelmesi, damarları olumlu etkilemesi yer almaktadır. Bu bitkiyi bazı yemeklerde kullanabilir ya da salatalarda değerlendirerek lezzet katabilirsiniz. Sumak bitkisinin harici kullanımları için suda kaynatmanız ve bu suyu kullanmanız gerekmektedir. Bu faydalı bitkiyi başta kış dönemi olmak üzere tüketmeniz önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın