Süt Ürünlerinin Faydaları


Süt Ürünlerinin Faydaları

Süt, hayatımızdan eksik etmememiz gereken gıda maddelerinden biridir. Sütten birçok farklı besin elde edilmektedir. Süt kullanarak başta yoğurt olmak üzere, peynir, kaymak ve daha birçok gıda maddesi üretilmektedir. İçeriğinde birçok önemli vitamin bulunan süt ürünlerinin her biri oldukça faydalıdır. Süt ürünlerinin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kalsiyum ve Protein Deposu

Süt ürünlerinin geneli kalsiyum ve protein açısından oldukça zengindir. Vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyum ve proteini süt ürünlerinden elde etmek mümkündür. Süt ürünlerinin faydaları arasında içerdiği protein ve kalsiyum nedeniyle kemik sağlığına etkisi ve sindirim sistemine etkisi yer almaktadır. Bunlardan faydalanabilmek için süt, yoğurt ya da peynir çeşitlerinden az yağlı olanları tercih etmelisiniz.

D Vitamini Deposu

Vücudun alması gereken vitaminlerin başında D vitamini gelmektedir. Özellikle kemik gelişimi için ihtiyaç duyulan D vitamini aynı zamanda görme konusuna da etki etmektedir. Süt ürünlerinin faydaları arasında vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamini eksiğini gidermek yer almaktadır. Yine de tüketimde aşırıya kaçmamak bu noktada kritik bir noktadadır.

Tansiyona Etkisi

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda süt ürünlerinin faydaları arasında tansiyon hastalığına olumlu etkisinin yer aldığı belirlenmiştir. Yağsız ya da az yağlı süt ürünleri kullanan kişilerin tansiyon sorununa yakalanma riski ciddi oranda düşmektedir. Özellikle içerdiği kalsiyum oranı da bu konu üzerinde etkili olmaktadır. Yüksek tansiyon konusunda düzenli süt ürünleri tüketenler avantajlıdır.

Kilo Sorununa Etkisi

Günümüzde fazla kilo sorununu yaşayan milyonlarca insan bulunmaktadır. Obezitenin bu denli arttığı ortamda süt ürünlerinin faydaları arasında kilo vermenin yer alması oldukça önemlidir. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda yağsız ya da az yağlı süt ürünleri tüketilmesi metabolizmayı hızlandırmakta ve bu durum da kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.

Süt ürünlerinin faydaları arasında en fazla öne çıkanlardan biri de kemik yoğunluğuna olan etkisidir. Ayrıca metabolik sendrom gelişimine de engel olabilmektedir. Süt ve süt ürünlerini tüketirken az yağlı olanları tercih etmek her zaman önemlidir. Bu nedenle yağ oranı düşük ürünlere yönelmenizde ve peynir gibi ürünleri mümkünse evinizde yapmanızda çok büyük bir artı bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın