Sütün Faydaları


Süt, son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle çocuklar tarafından sevilerek tüketilen süt, sadece çocuklar için değil her yaştan insan için oldukça faydalıdır. İçerisinde yoğun miktarda A vitamini, C vitamini, kalsiyum, potasyum, demir, protein gibi son derece önemli maddeler içermektedir. Sütün faydaları incelendiğinde karşımıza şu etkiler çıkmaktadır:

Kemiklere Faydaları

Sütün içerisinde yoğun miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Özellikle düşük yağ oranına sahip sütlerde bu oran daha fazladır. Bu nedenle sütün faydaları arasında kemikleri güçlendirmesi yer almaktadır. Özellikle kadınlar için kemik yapılarını güçlendirmede olağanüstü bir besin kaynağı olan süt, çocukların gelişiminde de önemli rol oynamaktadır.

Obezite Sorununa Faydaları

Obezite, tüm dünyada oldukça yaygın görülmeye başlanmıştır. Düşük yağlı sütler obezite için mükemmel bir besin kaynağıdır. Çocuklarda ve yetişkinlerde obeziteyi ortadan kaldırmaya yardım eden süt, metabolizmayı hızlandırmaktadır. Doğal yollarla yağ yakmaya yardımcı olan süt, bu sorunda oldukça önemli bir noktadadır.

Bağırsaklara Faydaları

Bağırsakların düzgün bir şekilde çalışması sağlık açısından oldukça önemlidir. Sütün faydaları arasında bağırsaklara olumlu etki etmesi yer almaktadır. Kabızlık ve ishal şikayetlerini ortadan kaldırmaya yarayan süt, gün boyunca enerjik olmanızı sağlayacaktır. Özellikle düşük yağlı süt tüketimi sindirim sistemini olumlu etkilemektedir.

Kan Basıncına Faydaları

Sütün içerisinde bol miktarda magnezyum ve potasyum bulunmaktadır. Sütün faydaları arasında kan basıncını sağlıklı seviyede tutması yer almaktadır. Özellikle felç geçirme riskini azaltmaya yardımcı olan süt, kalp sağlığı için son derece önemlidir. Kan basıncının dengelenmesi konusu oldukça önemlidir.

Stresle Mücadeleye Faydaları

Stres, hayatın hemen her aşamasına fayda sağlamaktadır. Gün içerisinde tüketeceğiniz bir bardak süt, kasların gevşemesini sağlamaktadır. Yorgunluğu gideren süt aynı zamanda bu yorgunluktan kaynaklanan stresinde ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Yatıştırıcı etkisi olan sütün faydaları nedeniyle, uzun geçecek bir günden önce tüketmenizde fayda vardır.

Kas Sağlığına Faydaları

Kasların yeniden inşa edilmesi konusunda bol miktarda proteine ihtiyaç bulunmaktadır. Özellikle antrenman yaptıktan sonra süt tüketilmesi kas sağlığı açısından oldukça önemlidir. Antrenman sırasında kaybedilen enerjiyi yeniden toplamanızı sağlayan süt, kasların güçlenmesine etki etmektedir.

Cilde Faydaları

Cilt, görsellik bakımından en önemli unsurdur. Herkes cildinin pürüzsüz olmasını istemektedir. Bu noktada sütün faydaları arasında cilt sağlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Kozmetikte sıklıkla kullanılan sütü çeşitli şekillerde maske olarak kullanmanız mümkündür. Cildin nem dengesini korumaya yardımcı olan süt, aynı zamanda lekelerin giderilmesinde etkilidir.

Sütün faydaları incelendiğinde sağlık açısından olmazsa olmaz unsurlardan olduğu ortaya çıkmaktadır. Özellikle hamileler ya da yeni annelerin tüketmesi gereken sütü çocuklar da düzenli olarak tüketilmelidir. Sütün tüm faydalarından yararlanabilmek için az yağlı sütü tercih etmeniz gerekmektedir. Ayrıca sütü kaynatarak içmeniz ve organik sütü tercih etmeniz önerilmektedir. Siz de evinizden sütü eksik etmeyerek son derece doğru bir tercihte bulunmuş olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın