Suyun Faydaları


Suyun Faydaları

Su, yaşam için olmazsa olmaz unsurdur. İnsan vücudunun %50 ile %60’lık bölümünü oluşturan su, beynin %90’dan fazlalık kısmını, akciğerin de %90’lık kısmını oluşturmaktadır. Su olmadan hiçbir organ görevlerini yerine getirememektedir. Vücuttaki su oranının %2 azalması bile hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Oksijen ve hidrojenin birleşiminden oluşan su, kalsiyumun yanı sıra sodyum, magnezyum, flor içermektedir. Suyun faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Cilde Faydaları

Tüm organlarda olduğu gibi ciltte de hücreler bulunmaktadır. Suyun faydaları arasında cildin sağlıklı kalmasına olumlu etki etmesi yer almaktadır. Cilt hücrelerinin gereksinim duyduğu besinleri karşılayan su, cilt bakımını sağlamaktadır. Özellikle kuru ciltlere olumlu etki eden su, ciltte oluşan kızarıklıklar üzerinde etkilidir. Ilık su ile duş almak nemin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaktadır. Soğuk su ile duş alınması cilt gözeneklerinin açılmasına yardımcı olmaktadır.

Bağışıklık Sistemine Faydaları

Bağışıklık sistemi hastalıklara karşı doğal koruma sağlamaktadır. Suyun faydaları arasında bağışıklık sistemine olumlu etki etmesi yer almaktadır. Yeterli miktarda su tüketilmesi durumunda bağışıklık sistemi çok daha güçlü bir hale gelmektedir. Bu durum da vücudun hastalıklarla daha iyi mücadele etmesini sağlamaktadır. Direnci arttıran su, aynı dönemde hastalıkların da daha çabuk atlatılmasına yardımcı olmaktadır.

Sindirim Sistemine Faydaları

Sindirim sistemi, gün içerisinde alınan gıdaların hazmedilmesini sağlayan sistemdir. Suyun faydaları arasında sindirim sistemine olumlu etki etmesi yer almaktadır. Mide ve bağırsakların çok daha düzenli çalışmasını sağlayan su, bu nedenle sindirimin daha sağlıklı olmasına zemin hazırlamaktadır. Özellikle sabahları aç karnına içilen su, sindirim sistemini olumlu etkilemektedir. Güne zinde olarak başlamaya da etki etmektedir.

Migrene Faydaları

Migren, şiddetli baş ağrısıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Sıklıkla görülen sorunlar arasında yer alan migren, günlük hayatı da olumsuz etkilemektedir. Suyun faydaları arasında migrene iyi gelmesi de yer almaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda su alımını arttırarak bu şiddetli ağrıdan kurtulan bazı hastalar olduğu ortaya çıkmıştır.

Yorgunluğa Faydaları

Yorgunluk, özellikle günümüzde önemli sorunlar arasında yer almaktadır. Günlük hayatın temposundan ve uyku düzeninin bozulmasından dolayı yorgunluk artmaktadır. Suyun faydaları arasında yorgunluğa iyi gelmesi yer almaktadır. Su tüketimini düzenli olarak arttıran ve yeterli su tüketen kişilerin daha az yorgunluk hissettikleri ortaya çıkmıştır.

Gebelik Dönemine Etkileri

Su, herkes için son derece önemli bir besin kaynağıdır ancak gebelik döneminde çok daha önemlidir. Suyun faydaları arasında gebelik döneminde anne ve çocuk sağlığı için önemlidir. Çocuğun anne karnında özellikle beyin ve kemik gelişimi için annenin yeterince su tüketmesi gerekmektedir.

Suyun faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Hayati derecede önem taşıyan suyun yetersiz tüketilmesi durumunda başta böbrek yetersizliği olmak üzere pek çok sorun yaşanmaktadır. Uzun süre su tüketilmemesi durumunda kişinin yaşam şansı kalmamaktadır. Bu nedenle suyun günlük ve yeterli seviyede tüketimine özen gösterilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın