Tarçın Çayının Faydaları Nelerdir


Tarçın Çayının Faydaları

Tarçın, aynı isme sahip ağaçtan elde edilen bir baharattır ve sıklıkla kullanılmaktadır. Bu baharatın anavatanı Güney Amerika ve Güneydoğu Asya olarak bilinmektedir. Özellikle son dönemlerde hakkında önemli araştırmalar yapılan tarçın, çay şeklinde de kullanılmaktadır.

Tarçın çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Sindirim Sistemine Etkileri

Kabızlık sorunu, sindirim sisteminin düzenli çalışmaması sonucunda ortaya çıkan ve hemaroid gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olan bir sorundur. Tarçın çayının faydaları arasında sindirim sistemini düzenlemesi yer almaktadır. İçeriğinde kateşin isimli bir madde bulunan tarçın çayı midedeki asit oranını dengelemekte ve bu durum sindirim düzenini sağlamaktadır.

Soğuk Algınlığına Etkileri

Soğuk algınlığı, özellikle kış döneminde hayatı olumsuz etkileyen bir sorundur. Boğaz ağrısı, öksürük gibi sonuçlar ortaya çıkaran soğuk algınlığına tedbir alınması oldukça önemlidir. Tarçın çayının faydaları arasında soğuk algınlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle düzenli tüketilmesi durumunda boğaz ağrısını gidermektedir.

Ağrı Sorununa Etkileri

Başta baş ağrısı olmak üzere, bel ya da diğer bölgelerde ortaya çıkan ağrı sorunu günlük hayatı olumsuz etkilemektedir. Ağrı kesicilerin fazla kullanılması sağlığı olumsuz etkilemektedir. Tarçın çayının faydaları arasında ağrılara olumlu etki etmesi yer almaktadır. Kasların gevşemesini sağlayan bu çay, rahatlama sağlamaktadır.

Diyabet Sorununa Etkileri

Şeker hastalığı beslenme düzeniyle doğrudan ilişkili olan ve önlem alınması gereken bir hastalıktır. Tarçın çayının faydaları arasında kan şekeri düzeyini dengelemesi yer almaktadır. Bu çayın düzenli tüketilmesi durumunda diyabet sorununda önemli aşama kat edilmektedir.

Ağız Sağlığına Etkileri

Ağız sağlığı sosyal anlamda son derece önemli bir konudur. Tarçın çayının faydaları arasında anti bakteriyel özelliğinden dolayı ağız sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Başta diş eti hastalıkları olmak üzere diş çürüklerini önlemeye yardımcıdır. Ayrıca, ağız kokusunun önlenmesinde de önemli yer edinmektedir.

Tarçın çayını yapmak için, 1 fincan suya bir çubuk tarçın ekleyin ve 10 dakika boyunca karıştırarak kaynatın. Bu karışıma 1 adet siyah poşet çay ekleyerek 2 dakika boyunca kaynatmaya devam edin. Tatlandırmak isteyen kişiler az miktarda şeker atabilir ya da bal karıştırarak dilediği lezzeti elde edebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 31 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın