Tarçın Çayının Faydaları


Tarçın, aynı isimdeki ağaçtan elde edilen bir baharattır. Özellikle Güney Amerika ve Güneydoğu Asya’da yetişen tarçının geniş kullanım alanı mevcuttur. Tatlıların üzerine dökülen ve lezzet veren tarçının çayı da tercih edilmektedir.

Tarçın çayı için bir adet çubuk tarçını bir fincan suya koyun ve bir adet poşet çay ekleyin. Çubuk tarçın ve suyu karıştırdıktan sonra siyah çayı ekleyerek kaynatın. Sonrasında dilerseniz şeker atarak tüketin. Tarçın çayının faydaları şu şekildedir:

Yüksek Tansiyona Faydaları

Yüksek tansiyon yani hipertansiyon günümüzde yaygın görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Tarçın çayının faydaları incelendiğinde yüksek tansiyona olumlu etki etmesi yer almaktadır. İçerisinde öjenol özelliği bulunması yüksek kan basıncını azaltmaktadır. Bu durum da genel görüşe göre tansiyonun dengelenmesinde etkilidir.

Diyabete Faydaları

Dünyada yaygın olarak görülen hastalıklar arasında yer alan şeker hastalığı yani diyabet konusunda beslenme alışkanlıkları son derece önemlidir. Tarçın çayının faydaları arasında diyabet hastalığına insülin etkisi yapması yer almaktadır. Kan şekeri düzeyinin dengelenmesi için tarçın çayı tüketilmesi önerilmektedir.

Alzheimer ve Parkinson Hastalıklarına Faydaları

Yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan Alzheimer ve Parkinson nörolojik rahatsızlıklardır. Tarçın çayının faydaları arasında beyin salığına olumlu etki etmesi yer almaktadır. Bu durum da Alzheimer ve Parkinson hastalıklarını önlemeye yardımcıdır. Hafızaya olan olumlu etkilerinden dolayı düzenli tüketilmesi önerilmektedir.

Hazımsızlığa Faydaları

Sindirim sistemine yaşanan sorunlar birçok önemli probleme neden olmaktadır. Bu noktada tarçın çayının faydaları arasında hazımsızlık sorununa iyi gelmesi oldukça önemlidir. Kabızlık ya da ishal gibi sorunlara neden olan sindirim sistemi sorunlarında etkili olan tarçın çayı, aynı zamanda mide ağrısı, şişkinlik gibi durumlarda da etkilidir.

Tarçın çayının faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması, ağrılara iyi gelmesi, özellikle kış döneminde soğuk algınlığına iyi gelmesi, iltihaplanma sorununa fayda vermesi, bağırsak sendromuna etki etmesi, kalp hastalıklarına etkili olması gibi artılar yer almaktadır. Tarçın çayını özellikle kış döneminde tüketmeniz önerilmektedir. Bu çayı tüketirken içine şeker atmamanız faydasının artmasını sağlayacaktır. Tarçın çayını mümkün olduğunca tüketerek sağlık açısından son derece önemli kazançlar elde edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın