Tarçının Faydaları


Tarçın, defnegiller ailesine mensup olan, anavatanı Güneydoğu Asya olan ve kış döneminde de yaprağını dökmeyen aromatik kokulu bir ağaç türüdür. Daha çok kış döneminde tüketilen tarçın, yıl boyunca muhafaza edilebilmektedir. İçeriğinde bol miktarda uçucu yağ, vitamin ve besinleri barındıran tarçının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kanser Önlemeye Etkileri

Kanser sorunu meydana geldikten sonra tedavi süreci oldukça zor bir sürece sahne olan, ölümcül sonucu olabilen bir sorundur. Kansere yakalanmamak için doğal önlemler alınabilmektedir. Bu noktada tarçının faydaları arasında kanseri önlemede etkili olması yer almaktadır. Özellikle lösemi ve lenfoma gibi sorunlarda kanser hücrelerine karşı etkili olduğu görülmektedir.

Bağırsak Sorunlarına Karşı Etkileri

Bağırsak hareketlerinin düzenli olması başta sindirim olmak üzere pek çok noktada önemlidir ve dikkat edilmelidir. Bu noktada tarçının faydaları arasında bağırsak hareketlerini düzenlemesi yer almaktadır. Bağırsak enfeksiyonlarını gideren tarçın, aynı zamanda bağırsakta oluşabilecek yaraları da önlemede etkilidir. Bu durum da sindirim sistemine büyük fayda sağlamaktadır.

Zayıflamaya Etkileri

Kilo vermek için özellikle son yıllarda doğal yöntemler daha fazla ön plana çıkmaktadır. Tarçının faydaları arasında kilo sorununa olumlu etki etmesi yer almaktadır. Kan dolaşımını önemli ölçüde artıran tarçın, bununla birlikte metabolizma hızının artmasını sağlamakta ve bu durum depolanan yağların daha kolay bir şekilde eritilmesine zemin hazırlamaktadır.

Beyin Sağlığına Etkileri

Beyin sağlığı tüm vücut dengesi açısından ve davranışlar açısından son derece önemlidir. Tarçının faydaları arasında beyin sağlığına olumlu etkilerde bulunması yer almaktadır. İçerdiği besinler sayesinde hafızayı güçlendiren tarçın, aynı zamanda Alzheimer hastalığını önleyici etkiye sahiptir. Tahrip olan beyin hücrelerinin yenilenme hızının artmasında etkili olmaktadır.

Tarçının faydaları arasında depresyon sorununu gidermede etkili olması, nezleyi gidermesi, karın ağrısının giderilmesinde etkili olması, kasları rahatlatmaya fayda sağlaması, kolesterolü düşürmede faydalı olması, diş çürükleri ve diş eti hastalıklarına iyi gelmesi yer almaktadır. Tarçın, toz halinde özellikle sütlü tatlıların üzerinde kullanılmakta, aynı zamanda çayı da sıklıkla tüketilmektedir. Tarçını aşırıya kaçmadan tüketmek birçok artıyı sağlamakta ve herkes tarafından gönül rahatlığı ile tüketilmesi de önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın