Terenin Faydaları


İsmindeki benzerlik sebebiyle dereotu ile karıştırılabilen tere bitkisi, hastalıkların şifasında kullanılan bitkilerimizden biridir. Ülkemizde salatalarda, bilhassa çiğ köfte ve balığın yanında severek tüketilse de terenin faydaları pek bilinmemektedir. Kurumuş halinde değil, taze halinde faydalı olan bu bitki, kuru iken zehirli maddeler içermektedir. Dereotu tüketilmeden önce 15 dakika kadar suda bekletilmeli ve iyice yıkanmalıdır. Kullanım şeklini söyledikten sonra terenin faydaları na geçelim:

B6 vitamini bakımından çok zengin olan tereotu, ıspanakla birlikte tüketilirse depresyon tedavisinde iyileşmeye katkı sağlar. Demir eksikliği sebebiyle gelişen anemi şikayetlerinde tereotu zengin demir içeren yapısıyla fayda gösterir. İyi huylu prostat büyümesi şikayetlerinde tere otuyla tedaviye destek sağlanabilir. Prostat şikayeti olanların ayda 5 gün üstüste üç öğün kullanması yeterlidir. İltihaplı romatizma şikayetleri olanlarda tere tüketimi şikayetleri azaltmaktadır.

AKCİĞER PROBLEMLERİNDE TERE ETKİSİ

KOAH veya amfizem gibi ciddî akciğer hastalıklarına yakalananlar için tere büyük iyileşme sağlamaktadır. Henüz akciğer hastalıkları baş göstermese de sigara veya alkol tüketen herkesin tere kürü tedavisini uygulaması gerekir. Çünkü akciğer hastalıkları çok belirti vermeden aniden görülür ve çoğunlukla ölümle sonuçlanır.

Akciğer problemleri için tereden şöyle istifade edilir: Her ayın ilk 4 veya 5. günü, günde bir bağ tere tüketilmelidir. Bunun için yarısını öğleden önce, yarısını öğleden sonra tüketmek gerekir. Daha ilk kullanımdan bir gün sonra akciğerler balgamı dışarı atacak ve nefeste açılma görülecektir.

Akciğer kanseri de ölümcül vakalardan biri olarak tere tüketimiyle önlenebilir. Tere akciğer için kurtarıcı olan bu özelliğini balgam sökücü ve bronşları açıcı özelliği sayesinde sağlamaktadır. Hastalık esnasında da tereden faydalanılabilir. Tere ile tedavi esnasında idrardan sonra yanma gibi bir yan etki görülecektir. Ancak sağladığı faydalar yanında bu şikayet çok da önemli değildir. Terenin sebep olduğu bu şikayet, tere ile birlikte vücuttan atılan nikotinin idrara verdiği asit sebebiyledir.

Akciğer problemleri için tere yapraklarından çay yapılarak da istifade edilebilir. 15 adet tere yaprağı yarım litre suyla ağzı kapalı olarak 3 dakika kısık ateşte kaynatılır. Henüz sıcakken süzülüp yemekten 2 saat sonra soğuk olarak içilir. Bunu 5 gün üst üste tekrarlamalı ve tere yaprakları her seferinde taze olmalıdır. Bu küre başlandıktan 2-3 gün sonra fayda sağlayacaktır. Sigarayı bırakmak istedikleri halde bırakamayanlar, ayda bir bu kürü uygulayarak sigaranın akciğerlere olan zararını bir miktar önleyebilirler. Terenin faydaları terenin önemini ortaya koymaktadır.
Not: Hamile bayanlar, hamileliklerinin ilk dört ayı bitinceye kadar tere kullanmamalıdırlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın