Ton Balığının Faydaları


Ton Balığının Faydaları

Ton balığı, okyanuslarda bulunan ve birçok türe sahip olan balık türüdür. Boyları 1 ile 15 fit arasında olan bu büyük balık, son derece uzun ömürlüdür. İçeriğinde magnezyum, potasyum, selenyum, kaliteli protein, B vitamini yoğun olarak bulunan ton balığı tüm dünyada tüketilmektedir. Ton balığının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kansere Karşı Etkisi

Ton balığının içeriğinde bulunan antioksidanlar son derece önemlidir. Bunlar sayesinde ton balığının faydaları arasında kanserle mücadele yer almaktadır. Yapılan birçok çalışma sonucunda ton balığının meme kanseri ve böbrek kanseri gibi kanser türlerinin oluşumunun azalmasına etki etmektedir. Aynı şekilde yüksek omega 3 yağ asidi de kanserli hücrelerle mücadeleyi sağlamaktadır.

Kalp Sağlığına Etkisi

Yapılan araştırmalar sonucunda ton balığının faydaları arasında kalp sağlığına iyi gelmesinin yer aldığı belirlenmiştir. Omega 3 seviyesi son derece yüksek olan ton balığı bu sayede damarların arter duvarında biriken kolesterolü azaltır. Bu durum da kalbin daha düzenli çalışmasını sağlayarak sorun yaşamasını önlemektedir.

Kilo Vermeye Etkisi

Ton balığı, birçok diyet listesinin ilk sıralarında yer almaktadır. Bir porsiyon ton balığının sadece 109 kalori içermesi ton balığının faydaları arasında kilo vermenin yer aldığını ortaya koymaktadır. Özellikle tok tutma özelliğiyle dikkat çeken ton balığı, protein kaynağı olmasına rağmen kilo aldırmamaktadır. Aşırıya kaçmamak şartıyla diyette olanlar tarafından tüketilebilir.

Bağışıklık Sistemine Etkisi

Ton balığının içerisinde bulunan C vitamini, manganez ve çinko çok iyi birer antioksidandır. Antioksidanlar serbest radikallere karşı vücudu korumaktadır. Bu nedenle ton balığının faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır.

Böbrek Sağlığına Etkisi

Ton balığının faydaları arasında böbreklere olumlu etkisi yer almaktadır. Vücutta bulunan tuz ve potasyum dengesini sağlamaya yardımcı olan ton balığı, bu sayede böbreklerin daha düzenli çalışmasına etki eder.

Ton balığının faydaları arasında strese karşı iyi gelmesi, göz sağlığına olumlu etki yapması, iltihaplanmalara karşı iyi gelmesi, şeker dengesini kurmaya yardımcı olması da yer almaktadır. Ton balığını konserveler aracılığıyla tüketmeniz mümkündür. Ton balığını yemek şeklinde tüketebilir ya da salatasını yaparak bu harika besin kaynağını tüketebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın