Turpun Faydaları


Turp, sert yapısıyla dikkat çeken bir besin kaynağıdır. İçeriğinde farklı vitamin ve mineraller bulunan turp, daha çok salatalarda kullanılmaktadır. Turpun içeriğinde bol miktarda A vitamini, C vitamini, K vitamini, B6 vitamini, kalsiyum, potasyum, fosfor, demir bulunmaktadır. Ayrıca bol miktarda lif içeren turpun faydaları şu şekildedir:

Kalp Sağlığına Etkisi

Turpun içeriğinde yoğun miktarda demir bulunmaktadır. Bu nedenle turpun faydaları arasında kalp sağlığını koruması yer almaktadır. Özellikle kalbe giden kan oranının düzenlenmesine yardımcı olan turp, kalbin yorulmadan çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu durum da özelikle ilerleyen yaşlarda önemli artılar sağlamaktadır.

Metabolizmaya Etkisi

İçerdiği zengin vitamin ve minerallerle dikkat çeken turpun faydaları arasında metabolizmayı hızlandırma yer almaktadır. Bu nedenle kilo sorunu olanların sıklıkla tüketmesi önerilmektedir. İçerdiği lif oranı sayesinde bağırsak ve midenin çalışma hızını arttıran turp, bünyenin yağ yakımını teşvik etmesi nedeniyle de ön plana çıkmayı başarmaktadır.

Cilt Sağlığına Etkisi

Turpun içeriğinde yoğun miktarda C vitamini ve antioksidanlar bulunmaktadır. Bu durum da turpun faydaları arasında cilt sağlığına ciddi katkı yapmasını beraberinde getirmektedir. İltihap ve enfeksiyon gibi sorunlarda etkili olan turp, güneşin zararlı ışınlarının etkilerini geciktirmektedir. Tüm bu noktalar sayesinde cilt sağlığı olumlu etkilenmektedir.

Hücreleri Onarmaya Etkisi

İçeriğinde A vitamini, C vitamini ve K vitamini yoğun bir şekilde bulunan turpun faydaları arasında hasarlı hücrelerin onarılması yer almaktadır. Hücrelerin yapılanması aşamasında da aktif rol üstlenen turp, aynı zamanda ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek olan hücre hasarının da önüne geçmeye yardımcı olmaktadır.

Saç Sağlığına Etkisi

Saçlar zamanla yıpranan ve görselliğin vazgeçilmez unsurlarından biridir. İçeriğinde yoğun miktarda demir bulunan turpun faydaları arasında saç köklerini güçlendirmesi yer almaktadır. Demir sayesinde sadece saç kökleri değil aynı zamanda tırnakların da sağlıklı olmasında etkilidir. Bu nedenle kozmetik alanında kullanılan gıda maddeleri arasında yer almaktadır.

Kolesterole Etkisi

Orta yaş ve üzerinde yer alan kişiler kolesterol seviyesine özen göstermelidir. İçeriğindeki maddelerden dolayı turpun faydaları arasında kolesterole etkisi yer almaktadır. Kötü kolesterolün emilimini kolaylaştıran turp, bu yönüyle ilerleyen yaşlarda kolesterol sorunu yaşanmasını önlemektedir.

Turpun faydaları bu şekilde sıralanmaktadır. Özellikle salatalarda kullanılan turpun dilimlenerek tüketilmesi önerilmektedir. Turpa fazla oranda tuz katılmaması da uzmanlar tarafından önerilmektedir. Özellikle kış döneminde yoğun olarak tercih edilen turp, yemeklerin yanında önemli bir alternatif olmaktadır. Turpu evinizden eksik etmeyerek ve düzenli bir şekilde tüketerek faydasını maksimum düzeyde alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın