Vitaminlerin Faydaları


Vitaminlerin Faydaları

Vitamin nedir? , Vitaminlerin faydaları nelerdir? , Vitaminler kaç tanedir?.. Tüm bu soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz. 

Vitaminler, vücut için gerekli olan, eksiklikleri halinde pekçok hastalıkla karşılaşılan; bazen de fazla olmaları sebebiyle sorunlara yol açabilen mikro-besinlerdir. 13 tane vitamin türü olduğu bilinmektedir.

Yapılan yeni araştırmalarla vitamin olduğu söylenen türler bulunsa da, bunlar vücut için direkt ihtiyaç olmadığından dolayı, bazı bilim adamları tarafından vitamin olarak kabul görmezler. Vitaminler kısaca bazı harflerle adlandırılır : A, B, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12, C, D, E ve K.

Vitaminler; kalp, kaslar, beyin, gözler, dokular, kan, cilt ,kısacası bütün vücut için ayrı ayrı öneme sahiptir. Bütün vitaminlerin görevleri farklı farklıdır. İlaç yoluyla da alınabilirlerse de bu, fazla alınmasından kaynaklı kanser yapılanmasına neden olabileceği için, doğal yollarla alınmaları önerilir.

A (Retinol ) Vitamininin Faydaları : Gözlerin sağlığı için son derece önemli olan bu vitamin; kornea problemleri, gece körlüğü, miyopluk hipermetropluk gibi göz problemlerinin önlenmesinde etkin rol oynar. A vitamini, sivilce, akne gibi cilt problemleri için de önem arzetmektedir. Karatenoid özelliği sayesinde saç sağlığında da etkili olan bu vitamin saçı besler, güzelleştirir.

B ( Tiamin ) Vitamininin Faydaları : Vücutta toksik madde birikimine izin vermeyen, hücre yenilenmesini sağlayan ve metabolizmayı düzenleyen bu vitamin; vücutta kanser oluşumuna engel olur. Kalp ve damar sistemini düzenler ve sindirim bozukluğunu önler. Eksikliği halinde “beriberi” hastalığı denilen metabolizma bozukluğu hastalığı görülür.

B2 ( Riboflavin ) Vitamininin Faydaları : Vücut gelişimi görevinden sorumlu bu vitamin, çocuklar için büyüme açısından gereklidir. Migren ataklarını azalttığı gibi; tırnak, deri ve saçlara gerekli oksijenin ulaşmasını da sağlamaktadır. Saçta kepek oluşumunu da durdurması, saç için önemini ortaya koymaktadır.

B3 ( Niasin ) Vitamininin Faydaları : Bu mikro besin, kan şekerini olması gereken seviyeye getirir. Kanda doymuş yağ birikimini engelleyerek kolesterolü dengede tutar. Hücre DNA’ sını muhafaza ederek kansere karşı koruma sağlar. B3 vitamini ishali durdurma özelliğine de sahiptir.

B5 ( Pantotenik Asit ) Vitamininin Faydaları : ÜSYE (Üst solunum yolu enfeksiyonları), idrar yolu enfeksiyonları, eklem iltihaplanması ve cilt problemlerine çare olan bu vitamin, kolesterolü düşürmede de etkilidir. Yoğun stres yaşayan ve zor şartlarda çalışan kişiler vitamin B5 sayesinde rahatlayabilir ve dinç hissedebilirler.

B6 ( Pridoksamin ) Vitamininin Faydaları : Vücudun hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturan antikorların üretiminden sorumlu olan bu vitamin, aynı zamanda vücutta sindirim sistemi faaliyetlerini sağlamaktadır. Kandaki alyuvar sayısını artırarak kansızlığa çare olur. Mayasıl, havale, aşırı adet kanaması gibi şikayetlerin devası bu vitamindedir.

B7 ( Biyotin ) Vitamininin Faydaları : Cilt, saç ve tırnaklar için bir ihtiyaç olan bu mikro-besin, her türlü cilt hastalığının tedavisinde, kellik, saç dökülmesi, saçkıran gibi saç problemlerinde kullanılmaktadır. Piyasada içeriğinde biyotin olan pekçok saç şampuanı mevcuttur. Bu madde sayesinde saç sağlığında olumlu sonuçlar gözlemlenmiştir.

B9 ( Folik Asit ) Vitamininin Faydaları : Kırmızı kan hücresi üretimini artıran bu vitamin, kansızlık, cilt problemleri, anormal beyin büyümesine karşı etkilidir. Hamileliği düşünen kadınların hamilelik öncesinde folik asit yönünden zengin beslenmeleri, sağlıklı bir hamilelik geçirmelerini ve bebeğin beyin gelişiminin iyi düzeyde olmasını sağlar. Hamilelik esnasında da B9 yani folik asit mutlaka kullanılmalıdır.

B12 ( Siyanokobalamin) Vitamininin Faydaları : Yetersizliği halinde hücre işlevlerinde sorunlar yaşanan bu vitamin, vücudun mutlak ihtiyaçlarındandır. Kan hücrelerinin üretimini hızlandırır ve kaliteli kan üretimi sağlar. Vücuda dinçlik ve zindelik verir.

C ( Askorbik Asit ) Vitamininin Faydaları : Bu vitamin, kuvvetli antioksidan özelliğiyle vücudu hastalıklara özellikle de kansere karşı korur. Hücre yenilenmesini hızlandırarak yaraların çabuk iyileşmesini ve cildin yenilenmesini sağlar.

D ( hidroksikolekalsiferol ) Vitamininin Faydaları : Güneş ışığından alınabilen tek vitamin olan bu vitamin, kemik ve diş sağlığı için alınması şart olan bir mikro-besindir.

E ( Tokoferol ) Vitamininin Faydaları : E vitamini, cilt için oldukça gerekli, cildin kırışmasını önleyen, yaşlılık sorunlarını geciktiren bir vitamindir. Adet öncesi sorunlar ve menopozda da E vitamininin yeterli alınması fayda sağlar.

K ( Filokinon ve Menakinon ) Vitamininin Faydaları : K vitamininin eksikliği fazla görülmese de;  eksikliği halinde  burun kanamaları, diş eti kanamaları, aşırı adet kanaması gibi sorunlar ortaya çıkar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın