Voleybolun Faydaları


Voleybolun Faydaları

Voleybol nedir?

Türkçe karşılığı “Uçantop” olan voleybol, takım oyunu olup, topa elle müdahale edilerek oynanır. 6’şar kişilik iki grup ile oynanan voleybol, karşı takımın sahasına topu düşürme amacına dayalı bir spor türüdür. 

Amerika’da ortaya çıkan voleybol, kapalı spor salonlarında, çim ve plaj ortamlarında oynanabilir. Amerika’da bir spor kulübünde görev yapan beden eğitimi öğretmeni tarafından bulunmuştur. İlk zamanlar “Mintonette” olarak adlandırılan voleybol, oyun sırasında topun yere değmemesi kuralına dayandığı için ve bu vuruş türü de “vole” olarak adlandırıldığından bu sporun adı “Voleybol” olarak değiştirilmiştir.

Voleybolun faydaları nelerdir?

Voleybol, farklı birçok spor dalından alınan hareket ve kurallar sonucu oluşmuştur. Bu neden ile bu spor dallarının vücuda verdiği yararların hepsini voleybol sağlamaktadır. Sürekli sıçramaya dayalı bir oyun olduğundan vücuda esneklik kazandırır. Voleybolun fizikel aktiviteler içerisinde en fala esneklik kazandıran spor oyunu olduğu söylenebilir. Ayrıca voleybol oynarken vücutta uzun kaslara ihtiyaç vardır. Bu neden ile küçük yaşta voleybol oynamaya başlamak, vücuttaki kasların bu yönde gelişmesini sağlayacaktır.

Voleybol ayrıca psikolojik açıdan da faydalıdır. Takım oyunu olması yardımlaşma duygusunun ve birik anlayışının gelişmesine yardımcı olduğu gibi, oyun sırasında da şiddete yer olmaması centilmen bir spor anlayışını ortaya koyar.

Voleybol oynamak vücuda hangi fiziksel özellikleri kazandırır?

  • Esneklik sağlar
  • Boyun uzamasına yardımcı olur
  • Stresi azaltır
  • Kasların orantılı gelişmesini sağlar
  • Nefesin devamlı açık olmasına yardımcı olur
  • Vücudu dinamik tutar

Voleybol oynarken beslenme önemli mi?

Voleybol oynarken vücudun yağ oranının dengeli olması gerekir. Vücutta fazla biriken yağ, kondisyonu düşüreceği gibi esneklik yapısının da kaybolmasına yol açar. Bu neden ile sporcuların abur cubur yemeleri önerilmez. İyi bir sporcu olma yolunda ilerleyen bireylerin, şekerli ve asit içeren besinlerden uzak durması gerekir. Sağlıklı beslenmenin getirisi olarak vücutda, selülit oluşumu, yağ birikmesi ve kas kütlesinin azalması gibi sorunlar oluşmaz.

Voleybolun Sağlık Dşındaki Faydaları

Voleybol tüm bu faydaların dışında zaman yönetimi konusunda daha bilinçli olmayı sağlar. Takım ruhunu geliştirir ve yardımlaşmayı öğretir. Takım içerisinde her kişinin aktif bir şekilde rol oynaması sorumluluk duygusunu geliştirir. Küçük yaşlarda voleybola başlamak, ilerideki kariyer hayatında alınacak olan sorumluluk duygusunu çok daha erken yaşlarda öğretir.

Voleybol, hedef oyunudur ve oyunculara hedeflere ulaşmayı öğretir. Eğitmenler sorumluluk gibi azim duyusunu da bilinçli bir şekilde sporculara aktarır. Kısıtlı zaman dilimlerinde alınacak başarılar ve ulaşılacak hedefler, zamanın iyi değerlendirilmesi ve programlı yaşamayı öğretir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın