Yaban Mersini Çayının Faydaları Nelerdir


Yaban Mersini Çayının Faydaları

Sağlığa pekçok faydaları bulunan bitkiler, özellikle çay halinde tüketiliyor. Bunun için en çok poşet çaylara başvuruluyor. Oysa ki poşet çaylar, renklendirici maddeler içermekte… Bu yüzden diğer meyve çayları gibi yaban mersini çayının faydaları ndan istifade etmemiz için de meyve çaylarını kendimiz hazırlamalıyız.

Şimdi sizlere evde doğal yollarla hazırlayabileceğimiz yaban mersini çayı nın tarifini vereceğiz:

YABAN MERSİNİ ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?
Gerekli Malzemeler: 2 tatlı kaşığı kuru yaban mersini, bir bardak kaynar su.
Hazırlanışı: Yaban mersinini kaynar suya atarak üzerini kapatın. 10-15 dakika demlendirin ve süzerek için. Sabah ve akşam olmak üzere günde birer fincan içilmesi yeterlidir. Yaban mersini çayı nda tatlandırıcı olarak bal ya da şeker kullanabilirsiniz.

YABAN MERSİNİ ÇAYININ FAYDALARI

Yaban mersini, vücut için faydalı pek çok maddeyi içerisinde bulundurmaktadır. Her gün düzenli olarak yaban mersini çayı içerek bu faydaları elde edebilirsiniz. Yaban mersini çayının faydaları ise şunlardır:

1. Yaban mersini, içerdiği yüksek orandaki antosiyanin sayesinde gözler için oldukça faydalı bir bitkidir. Yaban mersini çayı tüketmek, görme kaybını önlediği gibi; katarakt, miyop, göz kuruluğu hatta enfeksiyonlara karşı gözleri korumaktadır.

2. Yaban mersini çayının faydaları ndan biri de beyin hücrelerini ve sinirlerini korumasıdır. Yaban mersini içerdiği A,B,C vitaminleri ve selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, fruktoz, çinko gibi madenlerle beyin sağlığını korur. Yaban mersini çayı alzheimer hastalığına karşı da koruyucudur. Ayrıca çocukların yaban mersini çayı nı tüketmesinde hiçbir sakınca yoktur. Bu yüzden hafızanın gelişmesi için tüketebilirler.

3. Yaban mersini doğal bir antibiyotik olarak, idrar yollarını E. Coli isimli bakteriden temizler. Düzenli yaban mersini çayı tüketerek idrar yolları enfeksiyonları dan korunabilirsiniz.

4. Yaban mersini nin yüksek orandaki lif içeriği ve antioksidandan yana zengin olması kötü kolesterolü düşürmesini sağlamaktadır. Bu yönüyle yaban mersini çayı, kalp sağlığını korumak için tüketilebilecek çaylardan biridir.

5. Yaban mersini ndeki yüksek lif içeriği, aynı zamanda sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Yaban mersini nde bulunan bakır ve fruktoz madenleri de sindirimin çalışmasına katkı sağlarlar.

6. Yapılan araştırmalara göre diyetle beraber tüketilen yaban mersini çayı, kan şekerini düzenlemede büyük etki göstermektedir.

7. Yaban mersini antidepresan özellikler de göstermektedir. Sinirleri yatıştırmak ve sakinleşmek için bir fincan yaban mersini çayı içmek yeterlidir.

8. Yaban mersini  kansere karşı koruyucu bir içeriğe sahiptir. Pterostilben, ellagic asit gibi kansere karşı koruyucu  maddeleri barındıran yaban mersini çayı nı düzenli tüketmek yeterlidir. Yaban mersini, antioksidan özelliği ve yüksek C vitamini içeriği ile; kolon, karaciğer ve rahim kanserlerine karşı da koruma sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın