Yaban Mersini Faydaları


Yaban Mersini Faydaları

Hem kuru hem de taze olarak tüketilebilen lezzetli bir besin kaynağı olan yaban mersini sağlık açısından da çok faydalı bir bitkidir. Yaban mersininin sağlıklı bir yiyecek olmasının en önemli nedeni ise diğer sebze, meyve ve bitkilere göre içerisinde daha çok antioksidan barındırmasıdır.

Yaban Mersininin Sağlığa Faydaları

Kanserden korur: Yaban mersininin içeriğinde pterostilben, ellagic asit gibi bir çok kanser karşıtı madde bulunmaktadır. İçeriğinde C vitaminini de bol miktarda bulunduran yaban mersini kolon, rahim ve karaciğer gibi bir çok kanser türüne de iyi gelmektedir.

Kan şekerini düzenler: Yaban mersininin sağladığı önemli faydalardan biri de kan şekerini düzenlemesidir. Yapılan araştırmalara göre yaban mersinini sıkça tüketen insanlarda kan şekeri rahatsızlığı daha az görülmektedir.

Sindirim sistemini düzenler: Yaban mersininin içeriğinde sindirimi hızlandırıcı etkiye sahip bakır ve fruktoz bulunmaktadır. Bu nedenle yaban mersini hazımsızlık sıkıntısına iyi gelen oldukça etkili bir ilaç niteliğindedir. Üstelik yaban mersininin lifli bir gıda olması sebebi ile sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık gibi rahatsızlıkları da iyileştirmektedir.

Görme kaybına faydalı: Yaban mersini göz kuruluğu, katarak, miyop gibi bir çok ciddi göz problemine de faydalıdır.

Kalp hastalıklarından korur: Yaban mersininin kanıtlanmış önemli faydalarından bir diğeri ise kalp hastalıklarına karşı insan vücudunda koruyucu etki göstermesidir.

İdrar yollarını temizler: Yaban mersini doğal bir antibotik görevi üstlenmektedir. Yaban mersinin bu özelliği sayesinde vücut idrar yolu enfeksiyonlarından temizlenerek idrar yolu nedeni ile oluşan hastalıklardan kurtulur.

Beyin sağlığını korur: Yaban mersininin içeriğinde antosiyaninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko ve A,B,C vitaminleri gibi beyin hücrelerini koruyucu özelliğe sahip bir çok besin maddesi bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre yaban mersini tüketen insanların halk arasında unutkanlık hastalığı olarak adlandırdığı alzheimer’a yakalanma riski oldukça düşüktür. Ayrıca araştırmalar sonucunda yaban mersini tüketiminin çocuklarda zeka gelişimini olumlu yönde etkilediği de ortaya çıkmıştır.

Ağız yaralarına faydası: Yaban mersini ağız içerisinde oluşan yaralara da iyi gelmektedir. Özellikle ağız içinde oluşan aft isimli beyaz yaralar için yaban mersini, iyileştirici özelliğe sahip nadir bir besin kaynağıdır.

İshal giderici özelliği: Yaban mersini birtkisinin yapraklarından ve kurutulmuş meyvelerinden elde edilen çay ishal rahatsızlığına oldukça iyi gelmektedir.

Damar sertliğini engellemesi: Yaban mersini meyvesinin bir başka olumlu yönü ise damart sertliği oluşumunu engelleyici bir özelliğe sahip olmasıdır.

Sakinleştirici özelliği: Yaban mersini çayının sinirleri yatıştırıcı etkiside bulunmaktadır.

Mecidiyeköy erotik shop için tıklayınız.
Mecidiyeköy sex shop için tıklayınız.
taksim erotik shop için tıklayınız.
taksim sex shop için tıklayınız.
çay kazanı için tıklayınız.
Erotik shop için tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın